Fotbal

Brückner: Rozhodne se o mně v prosinci

ROZHOVOR: Brücknerovi rakouští svěřenci utrpěli již třetí prohru z posledních čtyř zápasů, což ještě více zesílilo tlak na českého kouče.

Karel Brückner přicházel do Rakouska jako vážený odborník, ale nyní místní deníky píší, že dokázal ztratit veškerý kredit, který si vybudoval s mužstvem České republiky.


Navíc Brückner rakouské příznivce namlsal překvapivou výhrou nad Francií a v zemi zavládla euforie. O tom, že mužstvo nepostoupí na světový šampionát, nikdo nepřemýšlel. Nyní je vše jinak. Brücknerovým hochům se nedaří a klesají tabulkou své kvalifikační skupiny. Naposledy prohráli s Tureckem. Zkušený trenér ví, že se jeho čas u rakouského týmu chýlí ke konci. "O mém dalším působení u týmu budeme mluvit se zástupci ÖFB příští měsíc," říká šedovlasý lodivod.Jaký máte dojem ze zápasu s Tureckem?

Tak dojem je vždy pozitivní, když hrajete fotbal. Navíc když hrajete fotbal v pěkném prostředí s dobrým soupeřem, tak se nějaké pozitivní věci vždy najdou, ale samozřejmě je jasné, že výsledek není uspokojivý. Ve fotbale je výsledek vždy prvořadý, takže utkání má pro nás hořkou pachuť. Navíc si myslím, že takřka celý první poločas jsme byli lepším týmem.

Kde vidíte hlavní příčinu neúspěchu?

Všichni stále hovoří o špatné hře v útočné fázi, ale já myslím, že musíme hlavně zlepšit obranou fázi. Tam máme pořád problémy. Tohoto soupeře nelze porážet 6:5. Běžné výsledky jsou přeci 1:0, 2:1 a 1:1. Výsledek 2:4, to je dobrý výsledek, který znamenal pěknou podívanou hlavně pro turecké fanoušky, ale určitě ne pro mě. Byl to velmi silný soupeř a zaslouženě slavil vítězství. Na druhou stranu jsme Turecku k němu vlastními chybami pomohli.

Jaké změny chystáte na příští kvalifikční duel proti Švédsku?
Musíme se hlavně soustředit na obranu, v defenzivě děláme stále dost chyb. Měnit rozestavení nebudeme. Zůstaneme u našeho klasického 4-2-3-1, protože to našemu týmu vyhovuje. V Jankovi, Okotiem a Maierhoferovi máme tři dobré hrotové útočníky a několik dobrých křídel.

Jak hodnotíte celé své působení u týmu?
Pět minut po zápase to nelze hodnotit. Vše se vyhodnotí postupem času. Pro mě byly ty poslední tři měsíce velmi hektické. Musel jsem poznat nové prostředí, seznámit se s hráči, prostě se adaptovat. Bylo to pro mne opravdu velké zatížení, proto chci vše vyhodnotit v klidu až v prosinci.

Jaká je nyní vaše pozice u týmu?

Tak pozice trenéra je vrtkavá od prvního dne. To už když pročítáte smlouvu, tak víte, že vaše pozice není vždy jistá, ale že je vratká. Takže si nemyslím, že je to o tom, zda mám špatnou či dobrou pozici. Spekulace o vyhazovu trenéra prostě patří k téhle profesi. A netýká se to jen mě, ale skoro všech trenérů. Snad jen Alex Ferguson v Manchesteru tyhle problémy nemá. Jediný rozdíl teď asi je, že se o mně už nespekuluje jen v Česku, nebo jen v Rakousku, ale v obou zemích.

Vedení rakouského svazu teď přednostně řeší otázku volby nového předsedy, který nahradí Friedricha Sticklera, takže se rozhodování o vašem dalším působení u týmu odložilo. Vy byste chtěl pokračovat?
Budeme o tom mluvit se zástupci ÖFB příští měsíc. Sám se k této otázce nechci vyjadřovat dřív, než to projednám s vedením svazu, to by podle mě nebylo etické. Určitě na to ale přijde řada v prosinci.

Vytýká se Vám, že moc často nechodíte na stadiony pozorovat hráče. Jaké zápasy rakouské ligy nyní hodláte navštívit?
Můj styl je studium záznamů zápasů rakouské reprezentace, oddílů, v nichž hrají hráči mého výběru, a zápasů našich soupeřů. To neznamená, že se na zápasy jen dívám, já je analyzuji, studuji, každý si prohlížím pětkrát a přemýšlím o nich. To je docela vyčerpávající činnost a jen za poslední tři měsíce jsem jí věnoval stovky hodin. Znám spoustu trenérů, kteří jsou každou neděli s kravatou na place, ale nemají kdy dělat alalýzy, nevídí žádné záznamy. Pro mě je práce analyzovat.

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události