Hokej

Roy našel místo mezi legendami Montréalu Canadiens

Patrick Roy, jeden z nejúspěšnějších brankářů historie NHL se dočkal obrovské pocty. Jeho dres s číslem 33 byl vytažen pod strop haly.

Stalo se tak před sobotním utkání s Bostonem a kromě ceremonie s vyvěšením dresu bylo i jeho číslo 33 navždy vyřazeno z užívání nejslavnějšího hokejového klubu světa. Legendární gólman ukončil kariéru v roce 2003 po devatenácti sezonách strávených v nejprestižnější hokejové soutěži světa.

Nejdřív ho vypískali, teď mu skládají hold

Když v prosinci roku 1995 prohrál Montréal s Detroitem na domácím ledě 1:11 a Roy za polovinu utkání dostal devět gólů, fanoušci ho vypískali. Ihned při střídání seřval tehdejšího trenéra Tremblaye a oznámil, že to byl jeho poslední zápas za Canadiens. "Už v první třetině jsem dostal pět gólů ze 17 střel a trenér mě tam nechal, aby mě ponížil,“ říkal tehdy. Ihned po utkání byl vyměněn do Colorada v rámci trejdu, jehož součástí byl i přesun Martina Ručinského opačným směrem. V dresu Lavin pak pokračoval v úspěšné kariéře.


Po již zmiňovaném posledním zápase za Montreal si fanoušci Canadiens jen těžko dokázali představit, že by Roye jednou vítali zpět. A v sobotu se tak stalo. "Děkuji za velké vyznamenání a čest hájit noc co noc naše barvy,“ řekl Patrick Roy fanouškům Montrealu. "Přátelé, dnes jsem se vrátil domů,“ dodal v emocionálním projevu.

Veleúspěšná kariéra

Patrick Roy se stal už 15. hráčem v historii klubu, jehož číslo bylo navždy vyřazeno z užívání. Hokejový brankář byl známý celou řadou rituálů a výstřelků. Například si během zápasů povídal s tyčkami své branky, na hokejku si před každým zápasem psal jména svých dětí. Svou devatenáctiletou kariéru ukončil ziskem čtyř Stanleyových pohárů, třikrát vyhrál Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL i trofej Conn Smythe pro nejužitečnějšího hráče play off. V roce 2006 byl uveden do Hokejové síně slávy.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události