Sport

Desatero pravidel chování na sjezdovce!

Většina zkušených a slušných lyžařů ví, jak se na lyžích chovat. Ale nikdy není na škodu si těch pár základních pravidel připomenout….


1. OHLEDUPLNOST: Lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil
nikoho jiného a nezpůsobil škodu.


2. PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST: Lyžař musí dodržovat rychlost a jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.


3. VOLBA SMĚRU: Lyžař na svahu - má-li možnost vybrat si směr jízdy - musí jet tak, aby se vyhnul srážce s lyžařem pohybujícím se na svahu pod ním.


4. PŘEDJÍŽDĚNÍ: Lyžař může předjíždět zleva i zprava, ale vždycky s takovým odstupem, aby stačil zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.


5. PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY: Lyžař vjíždějící na sjezdovku,nebo ten, který ji přejíždí, musí dávat pozor a všechno nad i pod sebou sledovat. Stejně se musí chovat při každém zastavení.


6. ZASTAVENÍ: Lyžař nesmí zastavovat - není-li to nevyhnutelně nutné - uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech, kde by bránil v dobré viditelnosti. V případě pádu se musí lyžař na sjezdovce co nejrychleji zvednout. Zastavit může na okraji sjezdovky.


7. STOUPÁNÍ: Lyžař stoupající po trati musí postupovat jenom po kraji sjezdovky. V místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto okraji ještě víc ustoupit. Totéž platí v případě, kdy schází po sjezdovce pěšky.


8. RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE: Všichni lyžaři musí na sjezdovkách respektovat jejich označení.


9. V PŘÍPADĚ NEHODY: Lyžař je povinen poskytnout v případě nehody pomoc.


10. IDENTIFIKACE: Každý účastník nebo svědek nehody je povinen o sobě poskytnout údaje.

 

Desatero schválila Mezinárodní lyžařská federace (FIS)

kar, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události