Hokej

Hokejisté Plzně hrají nedobrovolně zadarmo. Klub jim neplatí

Hokejisté Plzně hrají nedobrovolně zadarmo. Klub jim neplatí
Zdroj: TN.cz

Co stojí za výkonnostním poklesem hráčů Lasselsbergru, kteří se po skvělém začátku propadli až na šestou příčku extraligy? Možná to, že jim klub dluží peníze.

A to ne ledajaké. Podle zákulisních informací se jedná hned o tři výplaty. “Nějaké závazky tam jsou už z léta, potom se to nabalovalo. Ale to není zničehonic, pramenilo to i z dřívějška,“ poznamenal pro deník Sport generální manažer a kapitán týmu Martin Straka. “Ke svému pětiletému působení v Plzni můžu říct jen to, že poté, co jsem v červenci se svou skupinou manažerů skončil, nebyl v klubu hráč ani trenér, kterému bychom něco dlužili,“ uvedl pro stejné médium bývalý šéf klubu a nynější prezident českého hokejového svazu Tomáš Král.


Kde je tedy pravda?

Strakova chyba číslo jedna

Důvodů, proč Plzni chybějí peníze, je víc. Hlavní je ten, že se klub v létě zbavil dlouholetého manažera Jana Šůse, jenž měl jedinou, ale zato nejpodstatnější úlohu: shánět peníze. Straka ho v souvislosti s “utahováním opasků“ necitlivě propustil a v klubu rázem přestalo fungovat obchodní oddělení. Jinými slovy vznikla situace, kdy jsou všichni zodpovědní za všechno, a vlastně nikdo za nic. A to nedělá dobrotu. Natož v otázce financí…“Nechci se k tomu vyjadřovat, protože nevím, kolik současné vedení sehnalo peněz. Každopádně je mi jasné, že zajištění extraligového hokeje je mimořádně náročné, rozpočet se nenaplňuje během dvou měsíců, ale je to celoroční práce pro několik lidí od rána do večera,“ poznamenal Král.

Králova chyba číslo dvě

Otázka je, zda mezi Strakou a právě Králem nedošlo k problému v komunikaci. Straka totiž naznačil, že se sezonní rozpočet (90 milionů korun) začal utvářet až v srpnu, což je podle něj šibeniční termín. Nepřímo tak vyjádřil svůj názor, že více v tomto směru měla udělat ještě parta Tomáše Krále.


“My jsme do klubu přišli v době, kdy jsme nemohli připravit sponzorské smlouvy na celý rok. Přišli jsme k tomu v poslední chvíli. Takže ty problémy už trvaly nějakou dobu a k nám se jen překlenuly,“ přitakává “Strakův člověk“ Jiří Zavoral, ředitel klubu.

Chyba všech číslo tři

Ať už je pravda jakákoli, všichni zainteresovaní by se měli co nejdříve spojit a hledat cestu, jak chybějící gáže hráčům co nejrychleji vyplatit. Protože jen to by mohlo tápající mužstvo vyburcovat k výkonům, které mělo v úvodu sezony. Tehdy vydatně atakovalo první příčku tabulky, nyní je šesté...


Zdroj: TN.cz


“Není to nic jednoduchého, když se hráčům dluží peníze. Ale ti, kteří mají srdíčko, budou hrát i přesto, jestli peníze dostanou teď, nebo později,“ myslí si Straka. “Nezlobte se, ale nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat. Je tady kolem toho pěkný humbuk, navíc máme před zápasem,“ vzkázal nám po telefonu nejproduktivnější hráč ligy Tomáš Vlasák.

Problémy má i Sparta

V Plzni však nejsou jediní, kdo trpí nedostatkem peněz. Kvůli finanční krizi se do problémů postupně dostávají všechny extraligové kluby, a to včetně těch nejbohatších.


Zářným příkladem jsou oba pražské celky. Slavia od začátku sezony marně hledá hlavního partnera, jenž by splnil její požadavky, Sparta musí dokonce propouštět. V následujících dnech opustí klub z Holešovic zhruba deset lidí z oblastí marketingu a správy stadionu… “Děláme úsporná opatření. Nejde o krizi, ale v českém sportu budou krušné tři čtyři roky. A to všude,“ nechal se slyšet v deníku Sport prezident Sparty Viliam Sivek.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události