Fotbal

Berger: Podzim se mi nepodařil. Slavia si vedení zaslouží

Berger: Podzim se mi nepodařil. Slavia si vedení zaslouží
Zdroj: TN.cz

Rozhovor se záložníkem Sparty Praha Patrikem Bergrem o návratu do české ligy, zpackaném podzimu, jeho hattricku nebo o přátelství s Vladimírem Šmicerem.

Fotbalista Patrik Berger, který se vrátil do české ligy po dlouchých třinácti letech strávených v Anglii, kde hrál nejprve za slavný Liverpool, Portsmouth, Aston Villu a nakonec Stoke City, neprožívá po sportovní stránce šťastné období. Jeho klub je až na čtvrtém místě a ani Bergrovi samotnému se příliš nedaří.

Patriku, vrátíme se ještě k poslednímu ligovému zápasu s Kladnem, které jste jednoznačně převálcovali a vy jste dal navíc hattrick. Mám však pravdu, když řeknu, že se vám podzimní část ligy vůbec nepovedla?
Začátek nebyl nejhorší, ale ten týden, kdy jsme propadli v Liberci, vypadli z Poháru UEFA a prohráli v derby nás poznamenal na celý zbytek podzimu.

A jak vlastně hodnotíte váš návrat do české ligy po téměř třinácti letcech?
Čekal jsem, že to z mojí strany bude mnohem lepší, než to bylo. A i když jsem dal proti Kladnu hattrick, tak jeden zápas podzim nedělá. Na druhou stranu to bylo pro nás důležité vítězství, protože jsme chtěli ukončit podzim jakžtakž dobře, což se nám povedlo.

V tuto chvíli jste na čtvrtém místě a na vedoucí Slavii ztrácíte devět bodů. Boj o titul je zřejmě ztracený, nemyslíte?
Šance nikdy neumírá. Vše je ale v rukách Slavie. Samozřejmě však víme, že před námi není jenom ona, ale další dvě mužstva, takže nehoníme pouze Slavii.

Co je třeba udělat pro to, abyste ještě zkusili zaútočit na čelo tabulky?
Na jaře se musíme koukat hlavně na sebe a hrát zápas od zápasu. Na druhou stranu si myslím, že cíle, které jsme měli před sezonou se trochu přehodnotí.

Ve vedoucím týmu ligy hraje váš dlouholetý parťák ze Slavie a poté i z Liverpoolu Vladimír Šmicer. Projevila se na vašem přátelství nějak rivalita mezi Slavií a Spartou? Jste spolu stále v kontaktu?
Samozřejmě. Naše kamarádství neskončilo tím, že já hraji ve Spartě a on ve Slavii. Bydlíme i kousek od sebe a jsme vlastně v denním kontaktu. Vídáme se skoro každý třetí den. V našem přátelství se nic nezměnilo.

Nezávidíte trochu vašemu kamarádovi, že je v týmu, který vede ligu?
Tak to je fotbal. My jsme samozřejmě chtěli být první v tabulce, ale nepředváděli jsme takové výkony jako Slavia, která vede ligu zaslouženě.

Máte za sebou hodně náročný podzim, takže dovolená jistě přijde vhod. Jak hodláte trávit svůj volný čas?
Budu hlavně s rodinou a chci si odpočinout, protože to byl náročný půlrok nejenom psychicky, ale i fyzicky, jak pro mě, tak i pro mé spoluhráče.

Myslíte si, že vám zimní přestávka může pomoci?
Pauza nám všem prospěje. Chci si to dát pořádně dohromady a až skončí dovolená, tak naskočit do přípravy a pořádně se připravit na jaro.

Patriku po letech strávených v zahraničí jste se vrátil do Česka. Jak hodnotíte svoje rozhodnutí po životní i po té fotbalové stránce?
Po životní stránce jsem maximálně spokojený.  Dlouhou dobu jsem hrál venku, takže jsem rád, že můžu být zase doma.  Konečně budu trávit Vánoce v Česku a taky na mě čeká zimní pauza, kterou jsme v Anglii nemívali. Po fotbalové stránce by to samozřejmě mohlo být mnohem lepší...

Návrat si evidentně nemůžete vynachválit, ale jak se vypořádaly se změnou prostředí vaše děti, kvůli kterým jste se de facto vzdal fotbalového angažmá v Anglii?
Děti stejně musely během roku dojíždět do Česka kvůli škole, takže pendlovaly mezi ostrovy a Českem docela často, takže jak v Anglii, tak u nás měly spoustu kamarádů, což jim při návratu určitě pomohlo. Čekal jsem to mnohem horší, ale nakonec to zvládly úplně skvěle.

Jaromír Vlček,
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události