Sport

Basketbalistky CSKA jsou zpátky, soupeři se bouří

Basketbalistky CSKA Moskva se vrátily do Evropské ligy, z které před týdnem odstoupily kvůli ekonomickým problémům.

Noční můra se šťastným koncem. Tak by se dal nazvat osud ruských basketbalistek CSKA Moskva v posledním týdnu. Po krachu majitele klubu se tým musel odhlásit z ruské nejvyšší soutěže i prestižní Evropské ligy.

Brno má zpět výhru a nemusí do Moskvy

Ihned poté klub opustily některé hráčky a CSKA nesehrálo zápas Evropské ligy proti Rize a veškeré výsledky ruského týmu ve skupině byly anulovány. České mistryně Gambrinus Sika Brno tak přišly o jednu ze svých tří výher.


Další utkání evropského poháru měly Brňanky sehrát ve středu 3. prosince právě na půdě CSKA, vzhledem k vyřazení Rusek ale zrušilo vedení moravského celku letenky do Moskvy a přestalo vyřizovat i potřebná víza. Zápas 8. kola skupiny B se po znovupřijetí CSKA do Evropské ligy uskuteční v neděli od 17:00 na české půdě, v brněnské hale Rosnička.

Dobrá práce manažerů vedla k záchraně

Zástupcům CSKA se totiž v krátkém čase podařilo sehnat nové sponzory a finanční garance a podle pátečních zpráv ruské federace basket.ru byl celek přijat zpět do tamní nejvyšší soutěže.

Soupeři se bouří

Po dalších jednáních byl oficiálně oznámen i návrat ruského týmu do Evropské soutěže. Dá se ale očekávat, že toto rozhodnutí zvedne vlnu odporu ze strany zástupců ostatních účastníků prestižního podniku. "Je to sice špatná zpráva pro Moskvu, ale musíme říci rázně ne. Jednou se tým CSKA oficiálně odhlásil ze soutěže," vyjádřil se již dříve proti znovuzařazení CSKA manažer maďarského euroligového celku MiZo Pécs Gábor Rózsa.


Manažer Pécse navíc poukázal v protestu i na možnou neregulérnost soutěže, neboť Riga by neodehrané utkání v Moskvě vyhrála kontumačně 20:0 získala by dva body. "Jak k tomu přijdou další kluby ve skupině?" uvedl Rózsa. Přes jeho zlobu ale opravdu ke kontumaci došlo a díky ní se zvýšila šance českých mistryň na postup do vyřazovací části.

Hamza: Počet týmů v Evropské lize by se měl snížit

"Na Šoproň už ztrácíme pouze jeden bod, protože se jí započítaly zpět dvě prohry s CSKA. Pro nás je situace nyní lepší, neboť získat druhé místo po odstoupení moskevského týmu se pohybovalo pouze v oblasti teorie. Nyní máme reálnou šanci skončit na druhém místě a tím si zajistit výhodnější pozici pro osmifinále," řekl ČTK generální manažer Brna Jiří Hamza.


Podle něj panoval vůči přijetí CSKA Moskva zpět do Evropské ligy mezi kluby všeobecný odpor. "Ukazuje se ale, že je počet 24 klubů v Evropské lize basketbalistek příliš velký. Měl by se vrátit zpět model se 16 týmy," uvedl Hamza.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události