Sport

Málem jsem neměla na vánoční dárky…

Vánoce bez dárků? I to některým rodinám hrozí. A ta naše byla mezi nimi.


Letošní září byl jeden z nejhorších měsíců v mém životě. Jsem sice tělem i duší optimistka, ale teď jsem měla co dělat, abych se nesložila.


Jmenuji se Nikola, je mi něco nad 45 a jsem pyšná na to, že jsem úplně normální. Mám tři odrůstající děti, hodného muže a důchod v nedohlednu. V září mi došlo, že mám i jeden velký problém: před deseti lety jsme si pořídili byt, pěkný třípokoják v cihlovém domě. Samozřejmě jsme neměli dost peněz na to, abychom dali realitce peníze na ruku, tak jsme si vzali hypotéku. Moc výhodná nebyla, ale co se dalo dělat.


Hypotéku poctivě splácím, deset let nebyl žádný problém, proto mě v září zaskočil dopis od banky. Psali mi, že mé hypotéce vypršelo fixační období a že mi tudíž zvedají úrokovou sazbu. Chvíli jsem bojovala s touhle úřednickou češtinou, ale pak jsem si dala pět a pět dohromady. Průšvih! Při uzavírání smlouvy jsem byla tak rozumná, že jsem využila tehdy maximální dobu fixace, neboli doby, kdy mi banka nesmí zdražit úroky. Jenže po letech placení jsem na to pochopitelně úplně zapomněla.A teď, pár měsíců před Vánocemi tohle! To zvýšení sice nebylo nijak astronomické, ale náš rozpočet je už tak napjatý. Když jsem si spočítala, co těch několik stovek měsíčně navíc znamená pro náš rodinný rozpočet, krve by se ve mně nedořezal.


Se zvýšenými poplatky mi nezbude plánovaných 10 000 na dárky! Zbývaly mi dvě možnosti: buď se letos dárků pro děti vzdám, nebo si na ně vypůjčím. Jenže pak budou letošní Vánoce na dluh a já si je vůbec neužiju…


Včera jsem se vrátila z předvánočních nákupů. Dárky už mám, a to pro celou rodinu. A navíc mi na ně zbylo 12 000. Nakonec jsem totiž řešení našla. A může za to, jak už to v životě chodí, náhoda. A bývalí spolužáci… Během doby nejhorší beznaděje jsem náhodou potkala kamarádku, bývalou spolužačku z gymnázia. Slovo dalo slovo a dostalo se i na mé velké vánoční trápení. Musím se přiznat, že když se mu kamarádka začala smát, nepříjemně mě to překvapilo.


"Co se směješ, mě to fakt trápí,“ vyjela jsem na ni. Ale ona se mi omluvila a vysvětlila mi, že dnes už o tomhle problému slyší potřetí. Pracuje jako nezávislá finanční poradkyně a stejný problém jako já prý řeší hromada Čechů. Jeho řešení se jmenuje refinancování. Některé banky nabízejí možnost převést si nevýhodnou hypotéku k nim. Výběr bank je poměrně široký a většinou nabídnou o něco výhodnější podmínky, než nabízela původní banka. Já si vybrala GE Money Bank a neudělala jsem chybu.


A tak mám po starostech a hlavně můžu potěšit své blízké i letos něčím pěkným.


P.R.
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události