Fotbal

O české mladíky je ve světě zájem. Hušbauer míří do Celtiku Glasgow

Slavný AC Milán má ve svém hledáčku příbramského Milana Mišuna a Antonína Fantiše. Fólman Jan Kotnour už byl na testech v anglickém Tottenhamu.

Úroveň Gambrinus ligy není kdo ví jak vysoká, ale svým způsobem si za to kluby mohou samy. Mladí, nadějní a talentovaní hráči odcházejí v raném věku a v důsledku toho pak kvalita v lize chybí. Není se ale čemu divit. Kluby stejně jako většina ekonomických subjektů musí vydělávat a prodej hráčů je jednou z těch nejlukrativnějších cest. Bohužel na tuto krátkozrakou strategii nedoplácejí jen diváci, ale i samotné kluby.Ne vždy je to ale ta nejlepší cesta a často ekonomické jednání odnáší samotný hráč. Vzpomeňme na hvězdičky, kterými byli hráči Luboš Kalouda, Tomáš Pekhart, Jan Šimůnek nebo Radek Petr. Odešli do slavného klubu a v současné době po nich ani pes neštěkne. Ve svých týmech nehrají a jsou vůbec rádi, když alespoň zahřívají lavičku.

Gólmana láká Tottenham

Teprve čtrnáctiletý brankář mladšího dorostu Jan Kotnour už má za sebou dokonce první testy v Tottenhamu a vše nasvědčuje tomu, že v zimě do Anglie poletí znovu. "Údajně s jeho výkonem byli velmi spokojeni a jedná se o dalších testech,“ potvrdil tiskový mluvčí FC Vysočina Jihlava Miroslav Fuks. Sám hráč se ovšem ke svému možnému angažmá na ostrovech nemohl vyjádřit. Podle otce totiž dostal zákaz poskytování rozhovorů na toto téma přímo od svého manažera Pavla Pasky, který přestup vyřizuje.

Talentovaný útočník odlétá do Itálie

Kotnour ale není jediným jihlavským fotbalistou, o něhož se zajímá zahraničí. Šestnáctiletý Matěj Vydra už ve středu odlétá do Itálie na testy do prvoligového Lecce. "Ten zájem tu opravdu je, navíc o hráče usilují i české prvoligové kluby,“ přiznal Fuks. Podle samotného Vydry jsou na prvním místě mezi domácími zájemci Teplice, hovoří se ale i o Baníku a Brně.


Sám Vydra ale teď myslí především na Itálii. "Chci se tam ukázat v co nejlepším světle a zároveň se podívat, jak se tam fotbal dělá,“ tvrdí fotbalista, který by prý ale rád jednou zakotvil v Anglii, případně ve svém oblíbeném Realu Madrid.

Jihlavský klub: Prodáme jen v případě výhodné nabídky

Práva na oba hráče má ovšem stále Jihlava, a ta se prý hodlá zachovat tržně. "O jejich uvolnění jsme ochotni jednat v případě nabídky atraktivní pro klub,“ potvrdil Fuks.


Ještě před deseti lety poloamatérsky fungující Jihlava, která ovšem momentálně ve druhé lize bojuje o postup mezi elitu, přitom v posledních letech vychovala celou řadu talentovaných hráčů. Dres reprezentační jedenadvacítky v minulosti oblékli Lukáš Vaculík (M. Boleslav, nyní Plzeň), Ondřej Šourek (Slavia, nyní Žilina), Jan Štohanzl (nyní Teplice), Milan Kopic (Sparta, M. Boleslav, nyní Heerenven) nebo Theodor Gebre Selassie (Slavia, nyní Liberec), záložník Tomáš Cihlář má dokonce stříbrnou medaili z loňského mistrovství světa devatenáctiletých.

Zájem je také o mladíky z Žižkova a Příbrami

Josef Hušbauer je teprve osmnáctiletý talent hájící barvy Viktorie Žižkov, který se v neděli poprvé představil i v Gambrinus lize. Nastoupil na postu středního záložníka a v utkání patřil společně s Petrem Švancarou k nejlepším hráčům. V utkání byl Hušbauer pod drobnohledem zástupců Celtiku Glasgow. Když byl s reprezentační devatenáctkou na kvalifikačním turnaji na Kypru, padl také do oka bafuňářům z PAOK Soluň.


V utkání Příbrami se Slavií nastoupil v domácím týmu osmnáctiletý Milan Mišun, stejně tak se objevil v základní sestavě šestnáctiletý Antonín Fantiš. Zápas sledovali zástupci Celtiku Glasgow a AC Milán a oba mladí hráči podali velmi dobrý výkon. 


Je úžasné vidět, jak někteří z mladých hráčů pod vedením trenérů Moralese, Ščasného nebo třeba Psotky rostou a prokazují, že i v tak mladém věku mohou nastupovat v Gambrinus lize a neztratí se. Vždyť před začátkem letošního ligového ročníku o hráčích jako je Milan Mišun, Antonín Fantiš nebo Josef Hušbauer nikdo nevěděl a teď je sledují kluby jako AC Milán, Celtic, FC Köln nebo Fiorentina.

jpz, s přispěním Dušana Vrbeckého, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události