Fotbal

Egypťan Mido: Za rasistické útoky může Fotbalová asociace

Egypťan Mido: Za rasistické útoky může Fotbalová asociace
Zdroj: oficiální zdroj

Fotbalista Mido z Middlesbrough byl při zápase poněkolikáté napadnut kvůli své islámské víře. Jeho hněv se následně obrátil proti fotbalovému vedení v kolébce této hry.

Jako by se ve vyspělé a kosmopolitní Anglii čekalo, že si na to prostě jednou zvykne. Egyptský fotbalista Mido se veřejně hlásí k islámské víře a v Premier League to nemůže překousnout především část fanoušků Newcastlu. Ti totiž útočníkovi Middlesbrough složili píseň, která ale rozhodně není oslavná. Začíná asi takhle: “Mido má u sebe bombu...“

Mido se zlobí

Z úst části diváků se tento chorál nešířil stadionem poprvé. “Premiéru“ si xenofobní kousek odbyl loni v srpnu při zápase stejných soupeřů, tedy Newcastlu a Middlesbrough. Jaká byla reakce veřejnosti či vedení soutěže? Žádná. A tak se není co divit, že se situace po roce zopakovala. Mezitím si podobný chorál neodpustili ani příznivci West Hamu.


"Pokřikování rasistických hesel na mojí osobu nebere konce, od fanoušků Newcastlu to navíc nebylo poprvé," vyjádřil se Mido. „A to jen z toho důvodu, že Fotbalová asociace proti tomu nepodnikla žádné kroky. Považuji to za výzvu svazu, aby fanoušci ve svém chování pokračovali. Jsem si jistý, že ani teď se nic nestane. Stále se mluví o tom, že záležitost bude vyšetřena a za použití nejmodernější techniky bude rasismus na stadionu zastaven, ale myslím, že zůstane jen u slov," postěžoval si fotbalista pro egyptskou televizi Al Hayat.

Akce a reakce

"Vyzývám asociaci, aby konečně zasáhla. Všechny ty útoky se netýkají jen mě, ale jsou naměřené proti islámu celkově," uvedl bezprostředně po posledním útoku ze strany fanoušků Mido a zdá se, že jeho slova konečně padla na úrodnou půdu.


Vedení anglické Fotbalové asociace totiž oznámilo, že udělá vše pro to, aby byli původci protiislámského pokřiku dopadeni a předáni k trestnímu řízení. "Fotbalová asociace odsuzuje jakékoli rasistické nebo islamofobní chování a je připravena přijmout tvrdá opatření proti těm, kteří se takto proviní,“ stojí na oficiálních stránkách FA. Jak ostrovní bafuňáři řekli, tak se také stalo.

Uchytí se “domobrana“?

Policie totiž identifikovala a zatkla dva muže ve věku 23 a 49 let, které čeká již v úterý stání u soudu. “Policie v Middlesbrough potvrdila, že tato dvě individua zajistila již během zápasu s Newcastlem,“ potvrdil informace mluvčí Midova klubu. Oba muži byli identifikováni díky kamerovému systému, který využívají i zástupci protirasistické kampaně na anglických stadionech s názvem Vykopejte to pryč!


Ta si jako jeden z hlavních cílů přeje diváky na stadionu naučit tomu, aby sami sledovali, jak se ostatní chovají a podíleli se na vytlačení rasismu z fotbalového prostředí. “Individuální policie každého fanouška je tou nejzásadnější změnou, kterou anglické fotbalové prostředí potřebuje,“ řekl hlavní muž kampaně Vykopejte to pryč Piara Powar a dodal: “Měli bychom tlačit na fanoušky Newcastlu, aby sami jedince, kteří se na protiislámském chování podíleli, ze svých řad vystrnadili.“

Sám Mido je také pěkné kvítko, takhle například málem napadl reprezentačního trenéra, když jej vystřídal:

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události