Sport

Sesadí někdo z florbalového trůnu Švédsko?

Ve znamení dalšího honu na suverénní Švédy začíná v České republice mistrovství světa ve florbalu.

Světový šampionát florbalistů s pořadovým číslem sedm startuje v sobotu v Ostravě, kde se do středy hrají základní skupiny. Šampionát vyvrcholí další víkend v pražské O2 Areně. Na titul si brousí opět zuby vedle Švédů tradičně Finové, předčit severské velmoci by chtěli i Švýcaři.

Češi by si přáli medaili

Český tým by rád doma také dosáhl na jednu z medailí.
V základní skupině A hrají s Českem Švédové, Lotyši, Rusové a Italové, v béčku se představí Finsko, Švýcarsko, Norsko, Dánsko a Estonsko. Do bojů o medaile postoupí týmy z prvních dvou míst. Minulé tři šampionáty měli vždy stejné semifinálové složení se Švédskem, Finskem, Švýcarskem a Českem.

VIDEO: Český tým se může spolehnout na podporu fanoušků


Rozložení sil ve florbalu je poměrně pořád stejné. Ale nemyslím si, že jsou jen čtyři týmy dobré. Je tam ještě hodně kvalitní Norsko. My máme výhodu, že s nimi nemusíme hrát a máme lehčí skupinu," řekl kapitán českých florbalistů Radim Cepek.


"Medaile jsou jen tři, nám se ji povedlo získat jen v roce 2004 ve Švýcarsku. Chceme se dostat do semifinále a porvat se o jednu z 'placek'," doplnil Cepek, který odehrál všech šest dosavadních turnajů a nechyběl u stříbrné medaile v Curychu.

Premiéru si český tým odbyde proti Rusům

Čeští florbalisté zahájí domácí mistrovství světa v sobotu v ostravské ČEZ Areně bojem o povinnou výhru proti Rusku. Úvodní české menu završí svěřenci trenéra Zdeňka Skružného v neděli kláním s favorizovaným Švédskem. První dva zápasy by neměly ale rozhodovat bezprostředně o naplnění základního cíle v podobě postupu do semifinále. Tím klíčovým by měl být úterní duel s Lotyšskem.


Rusy český tým ze čtyř vzájemných zápasů prohrál jediné, v roce 1994 v duelu o páté místo na mistrovství Evropy 5:6 až po samostatných nájezdech. Na světových šampionátech Češi pokaždé nad Ruskem vyhráli, před dvěma roky ve Švédsku vysoko 10:2. "Na začátku turnaje ale budou ještě fyzicky v pohodě," varuje trenér českého týmu Zdeněk Skružný.


V neděli čeká český tým duel se Švédskem, který bere každý florbalista jako svátek. S vítězi všech šesti dosavadních mistrovství světa ale Češi dosud neuhráli ve 21 zápasech ani bod.

Pravděpodobná sestava ČR:
Rytych - Trnavský, Chrápek, Jakůbek, Garčar, Folta, Nesměrák - Zálesný, Ostřanský, Sikora - Skalík, Cepek, Kožušník - Richter, Novotný, Sladký.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události