Motorsport

Pád F1 nehrozí, hlavní stáje určitě neskončí

Po odhlášení Hondy z mistrovství světa 2009 se začaly šířit zprávy o tom, že se k podobnému kroku odhodlají i další týmy. Ty to však razantně odmítly.

Finanční krize a stále se zvyšující náklady razantně promluvily také do světa formule 1. Pád věhlasného sportu ale nehrozí.

Masivní odchody nebudou. Reklama je reklama

Šéf Mezinárodní automobilové federace Max Mosley se v pátek nechal slyšet, že se bojí toho, aby Hondu v následujících měsících nenapodobily i další stáje. Panika však byla předčasná, milovníci formulí se o svou "drogu" bát nemusí.


“Že je naše značka pevně zakomponována v seriálu F1, je pro ni ta nejlepší reklama. O odchodu v žádném případě neuvažujeme,“ říká přední manažer BMW Sauber Klaus Draeger.


A jeho kolegové s ním souhlasí. "Naše financování je díky movitým sponzorům a partnerům postaveno na opravdu pevných základech. Nehrozí, že by se zhroutily,“ podotýká Norbert Haug, ředitel Mercedesu.

Prakticky stejné prohlášení vydali zástupci Ferrari, Renaultu a překvapivě také Toyoty.

Skončí Toro Rosso s Williamsem?

Přitom právě Toyota byla po Hondě dalším horkým kandidátem na odstoupení z F1.  Ale tradiční stáj chce příští rok pokračovat i přesto, že sponzoři plánují zmírnit tok svých dávek, navíc zájem o automobily této značky v poslední době výrazně poklesl. “Je jasné, že naše náklady budeme muset o dost snížit. Ovšem i tak si myslím, že v příští sezoně můžeme zůstat konkurenceschopní…“ stojí v oficiálním prohlášení Toyoty.


A kterých dalších týmů se existenční starosti týkají? Především Tora Rossa a Williamsu. Prvně jmenovaný může doplatit na to, že je naprosto závislý na podpoře náladového multimilionáře Dietricha Mateschitze, který vlastní fotbalový Salcburk, koncern Red Bull i jeho stáj ve formuli 1. A platit prosperující Red Bull a zatím tápající Toro Rosso, toho nemusí bavit věčně…Ještě černější myšlenky mají nyní ve Williamsu. Ten za sebou nemá žádného mecenáše typu Mateschitze, což je znát - v sezoně 2007 skončil s několika milionovým deficitem…


O své budoucnosti však obě tyto stáje zatím úpěnlivě mlčí.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události