Hokej

Když hokejoví brankáři skórují…

Neobvyklá záležitost, která se čas od času stává. Během posledních tří dnů se to povedlo hned třem borcům.

V zápase nejvyšší finské hokejové ligy se parádně trefil gólman Mika Järvinen a rozhodl o vítězství své klubu. V juniorských zámořských soutěžích se gólové radosti dočkali brankáři Pete Delmas a Maxim Gougeon.

Dramatické koncovky zápasů

Představte si situaci z hokejového zápasu. Mužstvo prohrává o jeden nebo dva góly a stále cítí šanci na úspěch. Do záverečné sirény zbývá několik vteřin. Poslední možností zůstává odvolání brankáře. Na led místo gólmana skáče hráč a svatyně týmu zůstává opuštěná. Vedoucí celek se většinou brání a jakmile může, vyhazuje puk ze svého obranného pásma.


Někdy má šanci na vyhození i samotný gólman, který má hned několik možností. Poslat kotouč po mantinelu a snažit se najít některého ze spoluhráčů, zkusit vyhodit do středního pásma a neriskovat zakázené uvolnění nebo zkrátka napálit puk tak, aby letěl přes celé hřiště a skončil v prázdné brance soupeře.


Poslední možnost si brankáři vybírají jen málokdy. Brankářská hokejka je přece jen těžší než obyčejné a chce to pořádný kus umu a odvahy se ke gólové střele odhodlat. Když se ale zadaří, stojí to za to.

Při závěrečné power play je to klasika

Jedním ze tří brankářských šťastlivců se stal dvacetiletý Mika Järvinen hájící barvy finského klubu KalPa Kuopio. Ten v utkání tamní nejvyšší hokejové soutěže týmu Lukko Rauma pečetil na konečných 4:2. Když se k němu při power play domácích puk dostal, s přesností hokejového útočníka ho poslal přes celé kluziště do opuštěné branky.


Ten samý kousek se povedl Maximu Gougeonovi, který nastupuje v nižší juniorské zámořské soutěži. Jeho tým vedl 3:1 a soupeř hrál přesilovou hru, kterou se ještě pokusil vylepšit odvoláním gólmana. Toho ale využil právě Gougeon a střelou přes celé hřiště upravil v čase 57:52 na konečných 4:1.

Delmas se trefil už ve druhé třetině

Pete Delmas hraje také v zámoří jednu z nížších hokejových soutěží. A i on si na své konto připsal první brankářskou trefu. Ovšem nutno podotknout, že skóroval s notnou dávkou štěstí, a to už na konci druhé třetiny. Osmnáctiletý brankář byl posledním hráčem svého týmu, který se dotknul puku při ponechané výhodě soupeře. Kotouč si následně našel cestu až do opuštěné branky. Ani kuriózní gól však Delmasovu týmu nepomohl a nakonec prohrál 3:4.

Několik gólmanů se trefilo i v NHL

Patří mezi ně například Chris Osgood, Mika Noronen, Jose Theodore nebo Jevgenij Nabokov. Ti se trefili jednou. Hned dvěma góly se ale mohou pyšnit Ron Hextall a Martin Brodeur.

Podívejte se, jak umí někteří brankáři pracovat s hokejkou.

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události