Motorsport

Král Loeb v Británii opět přesvědčil o své velikosti

Staronový mistr světa mezi jezdci Sébastian Loeb vyškolil v poslední rychlostní zkoušce Britské rallye doposud vedoucího Latvalu.

Loeb je již pětinásobným mistrem světa, triumf v Britské rallye mu ale ještě ve sbírce chyběl. Celý víkend se zdálo, že mu tato trofej unikne i tentokrát. V čele se držel Fin Jari-Matti Latvala na fordu a ještě před poslední rychlostní zkouškou měl na úřadujícího šampiona více než dvouvteřinový náskok.

Loeb jako nezastavitelná stíhačka

V předposlední RZetě byl Loeb penalizován další ztrátou 10 vteřin za předčasný start a zdálo se, že jeho šance na vítězství jsou minimální. Trest mu byl ale vzápětí zrušen a v závěrečné etapě Francouz nadělil Latvalovi skoro pět vteřin a mohl slavit nový rekord - 11 vyhraných závodů v sezoně.

Sébastian Loeb si nedávno vyzkoušel i testování monopostu formule 1 pro stáj Red Bull, podívejte se na video:

"Dnes vyhrál ten lepší," uvedl sportovně na stránkách wrc.com poražený Fin a dodal: "Jel jsem jak nejrychleji jsem uměl. Neřekl bych, že jsem mohl něco udělat lépe." Latvala zaostal v konečném hodnocení o 2,7 vteřiny, třetí místo obsadil další jezdec Citroënu Daniel Sordo ze Španělska.

Ford po dvou letech přišel o Pohár konstruktérů

Loebovo prvenství navíc znamenalo, že Citroën definitivně sesadil z trůnu mezi konstruktéry Ford, který triumfoval v posledních dvou ročnících. Rivalové z Fordu nicméně prakticky ztratili šanci na celkové vítězství v pátek, kdy měl potíže Mikko Hirvonen a propadl se pořadím na nebodované příčky. Jezdci Fordu přitom museli obsadit první a druhé místo.


Francouzský suverén posledních let si svůj pátý titul mistra světa zajistil již na začátku listopadu při Japonské rallye. Na triumf v Británii ale vítěz 47 závodů zatím čekal marně. "Tahle rallye byla opravdu moc těžká," přiznal v cíli šťastný Loeb a dodal: "Nemám ji moc rád, ale s Jari-Mattim jsme předvedli nádherný souboj a je až neuvěřitelné, že jsem nakonec vyhrál."

Motocyklový šampion Rossi dvanáctý

Na kvalitním dvanáctém místě dokončil Britskou rallye osminásobný mistr světa silničních motocyklů Valentino Rossi, jenž se soutěže ve Walesu zúčastnil již podruhé. Italský jezdec s fordem zaostal za vítězem o 13 minut. Jednadvacátou pozici obsadil Jaroslav Tarabus na fiatu, druhý český zástupce Martin Prokop odstoupil už v pátek.

Britská rallye:

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 2:43:19,6, 2. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) -2,7, 3. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -1:10,6, 4. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Subaru Impreza) -1:49,6, 5. P.-G. Andersson, J. Andersson (Švéd./Suzuki SX4) -3:54,1, 6. Duval, Giraudet (Belg., Fr./Ford Focus) -4:57,8, 7. Gardemeister, Tuominen (Fin./Suzuki SX4) -5:15,0, 8. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -5:28,8, ...21. Tarabus, Trunkát (ČR/Fiat Grande Punto S2000) -24:59,0.

Konečné pořadí MS (po 15 závodech):

1. Loeb 122 b., 2. Hirvonen 103, 3. Sordo 65, 4. Latvala 58, 5. Atkinson (Austr./Subaru Impreza) 50, 6. P. Solberg 46.
Pořadí týmů: 1. Citroën 191, 2. BP-Ford 173, 3. Subaru 98, 4. Stobart-Ford 67, 5. Suzuki 34, 6. Munchi's-Ford 22.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události