Sport

Florbalová reprezentace hodně potrápila favorizované Švédsko

Čeští florbalisté na domácím světovém šampionátu uhráli s favorizovaným Švédskem nejlepší výsledek v historii, přestože prohráli 4:5.

Češi vlétli na favorita bez bázně a hany. Po pětiminutovém tlaku je do vedení poslal přesnou střelou Martin Ostřanský, který dokončil dobrou akci Aleše Zálesného při špatném střídání Švédů. Ten potvrdil, že je při chuti, v 19. minutě první třetiny. Lukáš Nesměrák při ojedinělém brejku zatáhl balonek za branku, ustál souboj s obráncem a předal Zálesnému, který se trefil přesně pod břevno.

Gólová přetahovaná

Euforii v ostravské ČEZ Aréně ale vzápětí utnul při podobně vypadající akci David Gillek. Švédský florbalista po asistenci Mattias Helgesson využil podklouznutí českých defenzivních hráčů a zavěsil na rameno gólmana Kafky. Navrátilec do reprezentace byl do té doby k nepřekonání.Po hře nahoru-dolu, která zvedala diváky ze sedaček, měl vyrovnání na svědomí v 27. minutě Fredrik Djurling. Po individuální akci našel skulinku v postoji Kafky a mohl se radovat z gólu.

Skalík vrátil Čechy do hry

Svěřenci Zdeňka Skružného poté zpřesnili defenzivu a sami měli několik nadějných situací k tomu, aby šli do vedení. Při svých střelách ale vždy mířili příliš vysoko. K explozi tak donutil zaplněné ochozy ostravské haly Lukáš Nesměrák. Tečovanou ranou překonal švédského brankáře, připsal si v zápase druhý bod a celkové sedmý gól v reprezentaci. V dalším průběhu druhé třetiny Češi bojovali ze všech sil, jejich šance zvyšoval i vynikající Kafka v brance.Domácí výběr ale vůbec nezvládl začátek třetí třetiny. V rozmezí 68 vteřin Švédové slepenými trefami Jihdeho a Calebssona obrátili skóre na 4:3 ve svůj prospěch. Češi ale nezpanikařili a pokračovali v poctivém výkonu s důrazem na defenzivu. Vyrovnat se podařilo nejméně zkušenému členovi elitní formace Skalíkovi, který svůj rychlý švih schoval za nohy švédského obránce a vstřelil 13. reprezentační gól.

Kapitán mohl při troše štěstí vyrovnat

O rozhodující trefu se postarala první řada Švédska.V čase 53:44 se před brankou zjevil Djurling a nekrytý před Kafkou využil ideální pas parťáka Nilssona. Vyrovnání měl na holi kapitán Cepek, ale poté, co vykoupal hostujícího gólmana, nedokázal zpoza klece balonek posunout za brankovou čáru. I přes závěrečný pokus o hru bez brankáře prohrál nakonec Skružného tým 4:5.


Nejlepší výsledek v historii

Češi na posledních dvou šampionátech dosáhli nejlepšího výsledku s florbalovými suverény ze Švédska. V roce 2004 jim podlehli až ve finále 4:6, přičemž prohru zapříčinily především precizně sehrané přesilovky soupeře, na minulém šampionátu v roce 2006 Seveřané zvítězili ve vzájemném semifinále také o dvě branky – 4:2.

Čeští fandové vytvořili rekord

V dalším zápase čeká Skružného ovečky Lotyšsko, které v neděli porazilo outsidera skupiny Rusko pouze o gól 4:3. Na závěr skupiny A čeká ve středu český výběr Itálie. Tým z Apeninského poloostrova ve svém zatím jediném duelu na šampionátu dostal potupných 18 branek od Švédska. Do pražského semifinále postoupí první dva celky ze skupiny.Český výběr se bude moci i v dalším průběhu šampionátu spolehnout na fantastické domácí prostředí. Do ČEZ Arény v neděli přišlo na prestižní souboj se Švédy neuvěřitelných 8914 platících diváků, kteří vytvořili nový rekord zápasů základních skupin MS. Kóta 5491, kterou v roce 2002 stanovilo publikum v Helsinkách při zápase domácího týmu se Švýcarskem, byla překonána téměř dvojnásobně. Nejvyšší návštěvou na florbalovém utkání však nadále zůstává 15 106 diváků při finále MS 1996 ve stockholmské hale Globen.

MS florbalistů, Ostrava:

Skupina A:

Česká republika - Švédsko 4:5 (2:1, 1:1, 1:3)
Branky: 14. Ostřanský (Zálesný), 19. Zálesný (Nesměrák), 34. Nesměrák, 48. Skalík (Jakůbek) - 20. Gillek (Helgesson), 27. Djurling (Nilsson), 41. Jihde (Samuelsson), 42. Calebsson (Emanuelsson), 54. Djurling (Nilsson).
Rozhodčí: Erhard, Renz (Švýc.). Bez vyloučení. Střely na branku: 20:38. Diváci: 8914.
Česká republika: Kafka - Garčar, Jakůbek, Chrápek, Nesměrák, Folta, Brus - Kožušník, Cepek, Skalík - Ostřanský, Fridrich, Zálesný - Sladký, Richter, Fojta.
Švédsko: Sjögren - Kranberg, Samuelsson, Eskelinen, Fischerström, Andersson, Wallgren - Nilsson, Djurling, Jihde - Svensson, Emanuelsson, Calebsson - Gillek, Johansson, Helgesson.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události