Sport

VIDEO: Zástupcům českého sportu se nelíbí klesající dotace

Vrcholní představitelé českého sportu den před schvalováním návrhu státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně upozornili na klesající podporu sportu.

Přestože rozpočet Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy oproti loňskému roku ve stávajícím návrhu vzrostl, prostředky na sport klesly.

Rozpočet ministerstva školství vzrostl, ale do sportu peníze nejdou

"Rozpočet ministerstva narostl o deset procent oproti roku 2008, ale dotace na sport klesají o patnáct procent. Hlavní problém je v tom, že klesají finance určené na investice, údržbu a provoz sportovišť," řekl místopředseda Všesportovního kolegia ČR a předseda Českého svazu tělesné výchovy Vladimír Srb na tiskové konferenci v Praze.

Dostanou o 334 milionů méně?

Sportovní svazy a spolky podle kalkulace Všesportovního kolegia budou mít v roce 2009 k dispozici o 334 milionů korun méně, pokud bude schválen rozpočet připravený vládou. Celkově by měl mít sport k dispozici 1,9 miliardy korun.

Společně s poslancem Plocem vytvořili jiný návrh

Všesportovní kolegium se ale s touto skutečností nechce smířit, a proto ve spolupráci s poslancem a bývalým úspěšným skokanem na lyžích Pavlem Plocem (ČSSD) připravilo pozměňovací návrh, podle kterého by se ve prospěch údržby a provozu sportovních zařízení přesunulo 150 milionů z částky určené pro vědu a výzkum.


"V současné době nám jde o 150 milionů korun, abychom se alespoň udrželi na úrovni loňského roku,“ řekl Jaroslav Bernard, předseda kolegia a starosta České obce sokolské, který se domnívá, že se rozhodně nejedná o přemrštěnou částku a že by poslanci mohli tomuto návrhu vyjít vstříc. Jednalo by se tedy o přesun v rámci kapitoly, což se ale údajně moc nelíbí ministru Pavlu Liškovi.

Vše mají v rukou politici

"Jedná se jen o jedno procento z celkové sumy pro vědu a výzkum. Rozpočet pro vědu a výzkum se oproti roku 2008 zvýšil o 48 procent," řekl sekretář kolegia Petr Pošík. Zda bude ale návrh Ploce, který je v poslanecké sněmovně členem výboru pro školství, mládež a tělovýchovu, přijat, se rozhodne zřejmě až ve středu.

Situace je horší než v roce 1988

Do sportu putuje méně peněz než v roce 1988, řekl předseda Sdružení sportovních svazů České republiky Zdeněk Ertl. Ten se zároveň decentně pustil do kritiky rozdělování peněz, kde se mu nelíbí především množství peněz jdoucí na vědecké výzkumy. Řekl, že pokud srovnáme činnost sportovních svazů a například Akademie věd, je sport mnohem efektivnější.

Podívejte se, jak Zdeněk Ertl porovnal současnou situaci s tou před dvaceti lety a také jak zhodnotil výsledky vědecké a sportovní činnosti.


jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události