Hokej

NHL po Česku aneb rozmach extraligových farem

NHL po Česku aneb rozmach extraligových farem
Zdroj: HC Slavia Praha

Proč čím dál více hokejových klubů sází na rezervní týmy? Je to výhodné pro obě strany.

Asi nejznámější farmou v Česku je Havlíčkův Brod, který před dvěma lety uzavřel kontrakt s pražskou Slavií. Důvod je jasný. Hokejisté prvoligových Rebelů mají o motivaci postaráno, stačí se dostat do formy a vzduchem hned sviští Růžičkovo laso z Prahy.


Opačným směrem zase putují talenti Slavie, kteří mají zvýšit konkurenci a hlavně se pořádně “vyhrát“. “Naše spolupráce s Brodem je dlouholetá a jsme s ní maximálně spokojeni. Zatím to spíše funguje tak, že si bereme hráče my od nich,“ poznamenává pro tn.cz trenér červenobílých Vladimír Růžička.

Sparta má Nymburk. Chtěla Benátky

Podobný model jako Slavia se snaží uplatnit i v mnoha dalších klubech. Výjimkou není ani pražská Sparta. “Od léta spolupracujeme s druholigovým Nymburkem. Původně v našich plánech figurovaly Benátky nad Jizerou, jenže jednání nabrala trochu jiný směr, než jsme si představovali. Benátky se nakonec dohodly na spolupráci s Libercem,“ říká generální manažer Sparty Petr Bříza.


Ten se paralele se slavnou NHL brání. Podle něj není v českých podmínkách možné, aby záložní kluby fungovaly na stejném principu jako zámořské farmy. “Těch důvodů je mnoho. Především se jedná o to, že rozpočty extraligových klubů jsou tak napjaté, že není možné významně financovat další celek, který by byl tou opravdovou farmou,“ přemítá Bříza. “A ani ty kádry nejsou tak široké, aby kvalitativně splnily nároky obou klubů,“ dodává vzápětí.


Zdroj: TN.cz

Kusý: “Jedině farma vám zaručí prostor pro mladé hráče“

Jinými slovy, spolupráce mezi týmy napříč soutěžemi je možná, ale spíš po sportovní než po finanční stránce. Výjimkou jsou Pardubice. Ty si už před sedmi lety chtěly pojistit, že jejich mladé "naděje" budou mít dostatečný prostor ke sbírání zkušeností. Proto odkoupily 40% akcií hokejového Hradce Králové, který je plný pardubických talentů. “Extraligové farmy – to je dost ožehavá otázka. Bohužel jen ony vám zaručí, že dají prostor mladým hokejistům…“ nastiňuje šéf klubu Zbyněk Kusý hlavní důvod spolupráce.


Bříza se však poohlíží i po jiné možnosti, a to mnohem lacinější. “Tou nejsmysluplnější cestou je podle mě to, aby dva extraligové kluby podporovaly jednu společnou farmu. Rovnoměrně by se rozložily náklady i hráčský potenciál,“ nabízí ideální řešení a poukazuje na Karlovy Vary s Litvínovem, které si vydržují prvoligový Most.


“Ta spolupráce funguje výborně, pro naše mladé hráče je to velmi dobrá věc,“ řekl nám mediální manažer Energie Karel Psohlavec. “Za Most už v této sezoně nastoupili třeba Sáblík, Grof, Zucker nebo Zeťovič…,“vyjmenovává stabilní hokejisty mužstva, kteří si letos odskočili o patro níž.

Jak je to s Jezdci z New Yorku?

A jedna pikantnost na závěr. Do spletitých “hrátek“ extraligových klubů se zamotal také slavný New York Rangers, jenž zkraje října podepsal smlouvu o spolupráci s mistrovskou Slavií. Od té doby však nastalo ticho po pěšině… “Vše je připraveno, sportovní stránka je jasná, ale Rangers se k tomu musí nejdřív vyjádřit. My jsme vše odeslali a čekáme na jejich reakci. Kdy se tak stane, to já nevím,“ řekl slávistický boss Růžička.

Ondřej Huml, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události