Sport

Sportovce roku ovládly menší sporty, fotbalista i hokejista chybí

V desítce nominovaných v anketě Sportovec roku 2008 poprvé od roku 1993 chybí alespoň jeden zástupce kolektivních sportů.

Klub sportovních novinářů nominoval deset jmen, která se budou ucházet o ocenění Sportovec roku 2008. Výběr ovládli úspěšní olympionici z her v Pekingu.

Odklon k individuálním sportům

Z úst místopředsedy Klubu sportovních novinářů Jaroslava Beránka tak zazněla jména střelců Kateřiny Emmons a Davida Kosteleckého,  skifaře Ondřeje Synka, vodních slalomářů Ondřeje Štěpánka s Jaroslavem Volfem. Chybět samozřejmě nemůže olympijská šampionka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.

Mezi vyvolené se dále dostal běžec na lyžích Lukáš Bauer, který v uplynulém roce triumfoval ve Světovém poháru. Vítězství ve stejné soutěži obhájila i rychlobruslařka Martina Sáblíková. Jeden závod Světového poháru ovládla i alpská lyžařka Šárka Záhrobská, která mezi kandidáty na Sportovce roku nechybí, stejně jako cyklista Roman Kreuziger a krasobruslař Tomáš Verner.

Slavia proti reprezentaci

Mezi jednotlivci nemají poprvé po 15 letech zastoupení kolektivní sporty. Hvězdný hokejista Jaromír Jágr skončil 11., bývalý kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd 14. a legendární brankář Dominik Hašek, který ale již v létě ukončil aktivní kariéru, obsadil 20. pozici.

Čest nejsledovanějších odvětví fotbalu a hokeje zachraňuje kategorie Sportovní kolektivy. Vítěz vzejde z trojice fotbalisté Česka do 19 let, fotbalisté Slavie Praha, hokejisté Slavie Praha.

Nejlepší handicapovaný sportovec porazil Nedvěda

Další zajímavostí je, že poprvé od roku 1999, kdy se v desítce nominovaných objevil poprvé, chybí světový rekordman v desetiboji, mistr světa Roman Šebrle, který se letos umístil jako osmnáctý. Dvanácté místo cyklisty Jiřího Ježka je historicky nejlepším umístěním handicapovaného sportovce v anketě.

V prvním kole hlasovalo 208 členů Klubu sportovních novinářů v kategorii jednotlivců a 205 v kategorii kolektivů. Uzávěrka druhého kola hlasování je 16. 12., slavnostní vyhlášení Sportovce roku proběhne v sobotu 10. ledna od dvaceti hodin v Hudebním divadle Karlín.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události