Hokej

Jágrův Omsk postihla finanční krize. Zrušil soustředění ve Švýcarsku

Globální finanční krize přinutila mnoho profesionálních ruských sportovních klubů „zkrouhnout“ svoje rozpočty. Do finančních potíží se teď dostal Avangard Omsk, kde působí česká hvězda Jaromír Jágr.

Finanční krize zasáhla už několik týmů z Kontinentální hokejové ligy a nevyhýbá se ani těm, které platily před sezonou za nejbohatší. Poté, co byla nucena přiznat dluhy Kazaň, musel k potížím promluvit i Omsk.

Švýcarské Alpy budou muset vyměnit za ruskou Sibiř

Klub oficiálně oznámil, že musel zrušit z ekonomických důvodů soustředění ve Švýcarsku. Tam se hráči, včetně třech českých krajánků - Pavla Rosy, Jakuba Klepiše a Jaromíra Jágra, měli vypravit během přestávky v Kontinentální hokejové lize, kdy je soutěž přerušena kvůli reprezentačnímu turnaji Channel One Cup.


Finance však klub nepostrádá jen na soustředění. "Zatím jsme veškeré finanční závazky plnili, ovšem jak to bude dále, je těžké říci," přiznal prezident Avantgardu Konstantin Potapov. "Základní platy jsme schopni hráčům garantovat, ovšem prémie nikoliv," dodal představitel klubu.


Místo výletu do alpského střediska budou Jestřábi trénovat v Omsku. Navíc jich na ledě bude k vidění pouze sedmnáct. Zbylá část týmu má volnější režim. Největší hvězda Avantgardu dostala krátké volno. Jaromír Jágr ho využije k návštěvě České republiky. Zpátky do Ruska by se měl vrátit v úterý 16. prosince. Sibiřskou metropoli již v pátek opustil hlavní kouč týmu Kanaďan Wayne Fleming, který odletěl do Severní Ameriky. Toho v přípravě zastoupí Igor Nikitin.

Klubovému rozpočtu Omsku pomáhají peníze ze vstupného

Omsk oproti jiným celkům zatím může spoléhat na zdroj příjmu ze vstupného. Tyto peníze však rozpočet týmu ani zdaleka nepokryjí, ač mají Jestřábi nejvyšší návštěvnost v KHL. Průměrně se na jejich utkání přijde podívat 7352 diváků. Druhý je v žebříčku návštěvnosti Lokomotiv Jaroslavl, třetí pak ruský mistr Salavat Julajev Ufa. Na opačném konci se pak krčí s 3496 fanoušky Viťjaz Čechov.

Padne fotbalový klub FK Khimki?

Prvním z nešťastníků, kterého zasáhne finanční krize v plné síly, bude ruský prvoligový fotbalový tým FK Khimki. Moskevská regionální vláda, která je jeho hlavním sponzorem, se rozhodla, že už klub nebude dále podporovat. Ještě předtím bylo Khimki doporučeno, aby se kvůli záchraně sloučil s jiným klubem z moskevského regionu Saturnem Ramenskoje, jinak by čelil likvidaci. "Kvůli těžké ekonomické situaci je nezbytné, aby došlo ke sloučení obou klubů,“ řekl gubernátor moskevské oblasti.


“Pravidla soutěže něco takového neumožňují. Pokud nemá Moskevský region prostředky na financování dvou klubů, tak musí jeden z nich prostě rozpustit,” řekl nesmlouvavě prezident ruské fotbalové asociace Vitalij Mutko.

Zenit a Spartak budou bez stadionu, ostatní čekají úsporná opatření

Problémy se netýkají pouze menších klubů, ale zasáhly i fotbalové giganty jakými jsou moskevský Lokomotiv, Spartak nebo CSKA. Lokomotiv, který financují státní dráhy, bude muset svůj 1,5 miliarodvý rozpočet v příští sezoně snížit o 20 procent. Jejich městský rival Spartak je nucen alespoň prozatím zapomenout na plánovou stavbu nového stadionu.


Největší problémy z “Velké trojky” má zřejmě CSKA. Kromě toho, že bude muset najít náhradu za dlouholetého trenéra Valerije Gazajeva, tak moskevský klub hlavně čeká shánění nového sponzora. Na konci roku totiž CSKA končí smlouva s druhou největší ruskou bankou VTB, která přinášela do klubové pokladny vice než 600 milionů korun.


Úsporná opatření čekají take nejbohatší ruský klub s ročním rozpočtem 2 miliardy korun Zenit Petrohrad, za který hraje český fotbalista Radek Šírl. Kromě zásáhu do klubového rozpočtu se stane obětí finanční krize i plánovaná stavba nového stadionu za 16 miliard korun, kterou čeká odklad.


Plýtvání penězmi, které do klubů plynuly od bohatých sponzorů, kteří se rekrutovali z řad naftových magnátů, je zřejmě konec, alespoň pro tuto chvíli.

jvl, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události