Sport

Češi nestačili na Švýcary a jsou bez medaile

Češi nestačili na Švýcary a jsou bez medaile
Zdroj: TN.cz

Florbalisté České republiky na domácím šampionátu skončili na čtvrtém místě, když v posledním zápase podlehli v nervydrásajícím duelu Švýcarsku.

Ve vyrovnaném zápase, kdy se oba týmy přetahovaly o vedení, nakonec domácí reprezentanti prohráli v prodloužení 4:5. Zápas navštívilo 13.211 diváků, třetí nejvyšší návštěva v historii MS a opět nový rekord na florbalu v Česku.

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDEDo branky českého týmu se postavil na rozdíl od semifinále s Finskem místo Rytycha zkušený Kafka, z pole zůstali na lavičce obránce Trnavský a útočníci Sladký a Skalík, který poté výrazně promluvil do osudu zápasu.

Znovu platilo ohrané klišé nedáš, dostaneš

Ačkoliv začali aktivněji Švýcaři, tak šance byli na straně českých florbalistů. Nejprve musel hostující brankář Tönz zasahovat po Kužušníkově přihrávce proti Cepkovi, vzápětí se dral do šance sám Kožušník. Místo toho, aby šli Češi do vedení, tak inkasovali. V 5. minutě obral Zálesného o balonek Hofbauer a prudkou ránou pod horní teč nedal Kafkovi šanci. Češi však pokračovali i nadále v tlaku, ale neprosadili se postupně Kožušník, Sikora, Jakůbek ani Fojta.Sikorovi pokazilo gólovou radost přísné vyloučení


I ve druhé třetině, ve které stáhnul trenér Skružný sestavu pouze na dvě pětky, si Češi vytvářeli jednu šanci za druhou. Udeřit však mohl znovu na druhé straně, ale Kafku zachránila při Hofbaurově střele tyč. V dobývání švýcarské branky byli domácí úspěšní až 59 sekund před koncem. Foltovu pobídku před švýcarskou branku vyrazil Tönz pouze k Sikorovi, který bekhendem prostřelil švýcarského brankáře. Vzápětí si však musel jít odpočinout na dvě minuty na trestnou lavici za příliš bujaré oslavy mimo hřiště. Přísní sudí mu k menšímu trestu přidali ještě desetiminutový osobní trest.Sikorovo nadšení přišlo český výběr velmi draze. Secvičenou kombinaci proměnil v čase 40:46 po přihrávce Gerbera Christoph Hofbauer, kterého nedokázal ubránit Cepek. Vyrovnat mohl Skružného výběr při vyloučení Mattiase Hofbauera, když dvakrát nabil Ostřanskému křížnou přihrávkou Zálesný.

Brankář Kafka zavelel k fantastickému obratu

V 48. minutě zvýšili Švýcaři vedení na 3:1, když po bleskové akci skóroval sám před Kafkou Stucki. Právě při jeho vyloučení se ale český tým dostal znovu na kontakt. Foltu ještě vychytal Tönz, ale po chybné rozehrávce Švýcarů zakončil nekompromisně Zálesný. V 56. minutě zabránil opětovnému dvoubrankovému náskoku soupeře Kafka, když Chrápkovi sklouzl balonek z hole a přihrál Švýcarům do šance.


Jeho zákrok se ukázal jako velmi důležitý, protože v podstatě následující akce skončila českým gólem na 2:3. Zálesný vyzval před prázdnou bránou k vyrovnání Sikoru a za dvacet sekund Skalík zařídil vedení 4:3. Jenže za dalších 22 vteřin zařídil prodloužení střelou zpoza obránce Mattias Hofbauer.

Češi přišli o svůj medailový sen necelou minutu před koncem prodloužení

V desetiminutovém prodloužení měl možnost Skalík, Kafka vykryl tečovanou střelu Marcuse Gerbera. Oba gólmani úspěšnými zákroky drželi šance svého týmu na výhru, ale zápas k samostatným nájezdům nedospěl. Na Cadischovu přihrávku si 58 sekund před koncem nastavení naběhl k levé tyči Stucki a ukončil český sen o medaili; stejně jako před dvěma roky ve Švýcarsku, kde domácí vyhráli v duelu o bronz 9:4.
Česká republika - Švýcarsko 4:5 v prodl. (0:1, 1:0, 3:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Sikora (Fridrich), 52. Zálesný, 57. Sikora (Zálesný), 58. Skalík (Ostřanský) - 5. Ch. Hofbauer, 41. Ch. Hofbauer (Antener), 48. Stucki (Antener), 58. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 70. Stucki (Cadisch). Rozhodčí: Bengtsson, Polverari (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2, navíc Sikora (ČR) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 13.211.

Sestavy:
Česká republika: Kafka - Chrápek, Nesměrák, Garčar, Jakůbek, Folta, Slaný - Sikora, Fridrich, Zálesný - Ostřanský, Cepek, Kožušník - Novotný, Fojta, Richter - od 41. navíc Skalík. Trenéři: Zdeněk Skružný, David Zlatník a Pasi Tilander.
Švýcarsko: Tönz - M. Gerber, Bichsel, Bill, Dysli, Kamaj, Flury - Ch. Hofbauer, R. Gerber, M. Hofbauer - Cadisch, Stucki, Antener - Zimmermann, Brunner, Mendelin - od 29. navíc Wanner. Trenéři: Peter Düggeli a René Berliat.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události