Chelsea pouze remizovala s West Hamem

Newcastle nadělil Portsmouthu "trojku" a opustil sestupovou pozici.

Fotbalisté Newcastlu mohli v tomto zápase vytvořit svůj nový klubový rekord. V případě dělby bodů by to byla jejich už celkem pátá remíza v řadě, což se Newcastlu ještě nikdy v historii nepovedlo. Jenže v bezprostředním ohrožení sestupem byl pro svěřence kouče Kinneara jeden bod skutečně málo, a tak si přáli naplno bodovat. Tři body mohli hráči Newcastlu získat již v minulém kole, když nad Stoke vedli dokonce o dvě branky, ale nakonec jen remizovali.

Po bezgólovém prvním dějství udeřil sedm minut po přestávce kanonýr hostů Michael Owen. Reprezentačního gólmana Jamese v brance Portsmouthu překonal chytrým dloubákem. Na 2:0 zvýšil zblízka druhý útočný hrot Newcastlu Nigerijec Obafemi Martins a v závěru utkání ještě pečetil skóre Danny Guthrie.

Čech spasil Chelsea v závěru

Chelsea doma v neděli remizovala v londýnském derby s West Hamem United a jen podtrhla víkend "velké anglické čtyřky" bez vítězství (celky FC Liverpool, Manchester United i Arsenal si už v sobotu také připsaly jen remízu). Podle zápasových statistik sice v neděli Chelsea svého soupeře přestřílela, jenže co to bylo "Blues" platné, když se gólově prosadili domácí jen jednou.

West Hamu stačila ve 33. minutě jediná střela na branku v první půli a Petr Čech kapituloval. Exliverpoolský štírek Bellamy si zpracoval míč na prsou a z deseti metrů propálil Čecha.

Po pauze se brzy favorit dočkal vyrovnání, když míč doputoval po ose Drogba, Lampard až k Anelkovi, jenž se sám před gólmanem nemýlil. V dalších situacích už ale měl navrch výborně chytající Green v brance "kladivářů", který měl i potřebnou dávku štěstí.
Chelsea posledních 15 minut uzamkla West Ham před jeho brankou, ale hráči domácích se kýženého gólu nedočkali. Naopak v nastaveném čase museli děkovat brankáři Čechovi, který ve sttoprocentní šanci vychytal Carltona Colea. Utkání tak skončilo 1:1.

Portsmouth - Newcastle 0:3 (0:0)

Branky: 52. Owen, 77. Martins, 89. Guthrie.

Chelsea - West Ham United 1:1 (0:1)

Branky: 51. Anelka - 33. Bellamy.

Brankář Jan Laštůvka proseděl zápas na lavičce náhradníků WHU.

rk, hrc, TN.cz

Dortmund po sezóně vyhodil trenéra

Německý velkoklub Borussia Dortmund v pátek oznámil, že po společné analýze uplynulé sezony rozvázal spolupráci s dosavadním hlavním koučem Marco Rosem. 45letý trenér u klubu působil jednu sezonu. S týmem skončil na druhé příčce Bundesligy, ale v evropských soutěžích nezaznamenal větší úspěch. Kdo ho na postu lodivoda nahradí zatím není jasné. Nejpravděpodobněji by by ale měl Roseho nahradit Edin Terzič.