Sport

Florbalisté Finska sesadili ze světového trůnu Švédsko

Neskutečný obrat Švédů ve finále z 0:4 na 6:4 jim zlato nepřinesl.

Ve skandinávské finálové bitvě dvou odvěkých rivalů měli více štěstí florbalisté Finska a v dramatickém zápase porazili Švédsko 7:6 v prodloužení. Tým Suomi tak v Praze vyhrál mistrovství světa a ukončil nadvládu Švédů, kteří získali zlato na všech šesti předchozích šampionátech. Finové čekali na sesazení nenáviděného rivala dlouhých dvanáct let.

Finové vedli již 4:0

Finská reprezentace do utkání vlétla jako uragán, když v 16. minutě vedla již 4:0. V té chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že diváci v naplněné O2 Aréně uvidí prodloužení zápasu za rámec normální hrací doby.


Finy ale náskok ukolébal a přestali hrát. Naopak Švédové zaveleli k obratu. Hlavním impulsem bylo střídání gólmanů na švédské straně. Sjögrena, který si skoro nesáhl na míček, vystřídal za stavu 0:4 Daniel Ramsin.


Trenér Göransson také promíchal sestavu a hrdinu posledního šampionátu Svenssona, poslal do elitní formace ke kapitánovi Jihdemu. Švédský stroj pak začal pracovat na plné obrátky. Do konce druhé třetiny snížil výběr Tre Kronor na rozdíl jediné branky a v poslední části hry ve svém výkonu pokračoval.

Promhrali luxusní náskok, přesto dokázali vyhrát

Jelikož Finy neprobrala přestávka před poslední třetinou, ocitli se pod švédskou palbou a dovolili svému soupeři pomýšlet na sedmý titul v řadě. Projektil Eskelinena znamenal vyrovnání, další dva góly od Djurlinga a Jihdeho pak dvoubrankové vedení. "To už jsem věřil, že to dotáhneme do vítězného konce," líčil Djurling.


Jenže Finy vrátily vrátily do hry přesilové hry, které ze své oblíbené pozice proměnil spasitel Lassi Vänttinen. Po jeho dvou gólech byl stav vyrovnán, a stejně jako před dvěma lety ve Stockholmu se šlo do prodloužení.


V polovině nastavení se k sólu nadechl nejlepší hráč Finů Rickye Hyvärinen, přešel přes Kranberga a předložil pro Tiita míček před prázdnou bránu. Švédové poprvé na světovém šampionátu neuspěli. Na další dva roky se stali poprvé v historii florbalovými vládci Finové, kteří v roce 2010 budou obhajovat zlaté medaile v domácím prostředí.

Kouč Finů nepřestal věřit

"Byl to jeden z nejbláznivějších a zároveň nejkrásnějších zápasů v historii. Švédsko ukázalo, jak silný má tým, ale pro nás bylo důležité, že jsme si věřili i ve zlých chvílích," řekl na tiskové konferenci finský kouč Petteri Nykky, který jako první trenér v historii na šampionátu našel vítězný recept na dosud nepokořené Švédy. "Na tento okamžik jsme čekali strašně dlouho. Dosáhli jsme neskutečného úspěchu," pochvaloval si Nykky.

Finále:

Švédsko - Finsko 6:7 (0:4, 3:0, 3:2 - 0:1)

Branky: 21. Djurling (Quist), 31. Jihde (Quist), 34. Calebsson (Eskelinen), 46. Eskelinen (Helgesson), 50. Djurling (Kranberg), 52. Jihde (Djurling) - 2. Kavekari (Järvi), 11. Hyvärinen (Mika Kohonen), 15. Vänttinen (Hyvärinen), 16. Koskelainen (Hyvärinen), 55. Vänttinen (Mika Kohonen), 56. Vänttinen (Järvi), 66. Tiitu (Hyvärinen).
Rozhodčí: Jorstad, Zouhar (oba Nor.). Vyloučení: 4:1. Využití 1:4. Diváci: 14 208.

Sestavy:
Švédsko: Sjögren (16. Ramsin) - Kranberg, Quist, Samuelsson, Fischerström, Eskelinen, Wallgren - Nilsson, Djurling, Jihde - Svensson, Emanuelsson, Calebsson - Gillek, Andersson, Helgesson.
Finsko: Toivoniemi - Vehkaoja, Kivilehto, Kavekari, Lehti, Punkari, Jussila - Mikko Kohonen, Mika Kohonen, Hyvärinen - Järvi, Forsten, Manner - Koskelainen, Kukkola, Tiitu.

Konečné pořadí:
1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Norsko, 7. Rusko, 8. Estonsko, 9. Dánsko, 10. Itálie.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události