Fotbal

Finanční krize zničí některé české kluby

Českomoravský fotbalový svaz má přibližně 4000 klubů a pokud jich v důsledku krize skončí deset procent, bude to podle předsedy ligového shromáždění Jaroslava Vacka úspěch.

V pondělí dopoledne se v Praze konalo shromáždění ligových fotbalových klubů a jeho důležitým tématem byla ekonomická situace v podmínkách celosvětové finanční krize.

Přívod peněz se poněkud uzavře, trpět budou profesionálové

"Odhaduji, že fotbal pocítí úbytek zhruba 300 milionů korun ze sponzorských zdrojů a vlastní obchodní činnosti. Nejvíc to asi dopadne na profesionální kluby, ale fotbal jsou spojené nádoby. Proto si myslíme, že ze 4000 klubů, které jsou členy Českomoravského fotbalového svazu, jich určité množství ukončí činnost. Kdyby to bylo deset procent, považoval bych to za úspěch," prohlásil předseda ligového shromáždění a místopředseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Jaroslav Vacek.

Ukáže se během dvou let

"Nejdříve asi skončí kluby, které jsou málo aktivní. Ne ty, které se o sebe vždycky uměly postarat. Bude to pro fotbal docela zdravě očistné," dodal Vacek, který ještě upřesnil, že tento úbytek fotbalových klubů lze očekávat v nejbližších 18 až 24 měsících.

Manažer ČMFS bude jednat se zástupci klubů

Nejspíše během února se licenční manažer ČMFS Stanislav Rýznar sejde se zástupci všech profesionálních klubů a projedná s nimi změny, které mohou nastat. "Nejde o výši rozpočtů, ty nikdo nepředepisuje. Ale smluvním ujednáním při licenčním řízení je dostupnost prostředků, které rozpočet naplňují. Nelze vyloučit, že se na jaře dostane některý majitel do finančních potíží. Buď s klubem, nebo se skupinou, kterou řídí.


Bude například nutné přesměrovat finanční prostředky jinam. Nechci nic předjímat, ale možné je cokoliv," řekl Rýznar, který má jako jediný z pracovníků ČMFS k dispozici citlivé ekonomické údaje a je přísně vázán mlčenlivostí.

Ruku v ruce jde projekt vyšší návštěvnosti a větší bezpečnosti

Ligové shromáždění také projednávalo projekt na zvýšení návštěvnosti a ustavilo pracovní komisi, kterou tvoří zástupci Sparty, Slavie, Baníku Ostrava a Bohemians 1905. Zabývalo se rovněž projektem bezpečnosti ligových stadiónů. "Projekt je připraven, lze s ním začít prakticky ihned. Na deseti až jedenácti stadiónech může být už koncem dubna instalován kamerový systém. Vyřešili jsme také ve spolupráci s ministerstvem vnitra legislativní záležitosti, týkající se shromažďování citlivých osobních údajů," řekl bezpečnostní manažer ČMFS Jaroslav Platil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události