Fotbal

Sparta dostala finanční injekci, krizi odmítá

Sparta dostala finanční injekci, krizi odmítá
Zdroj: TN.cz

Finanční skupina J&T zalepila stomilionovou díru v rozpočtu Sparty, za což získala další akcie. Hospodářskou krizi ale na Letné popírají.

Příčinou nepříjemné ztráty je podle Lidových novin samozřejmě finanční krize, která hýbe ekonomikou celého světa, ale také neúspěchy na sportovní scéně. Letenští si hodně slibovali od Ligy mistrů, ale ve třetím předkole narazili na řecký Panathinaikos, který jim vystavil stopku a tím také uzavřel cestu k pohádkovým penězům.


Sparta ale tyto dohady odmítla. "Navýšení základního kapitálu Sparty o 100 milionů korun ze strany vlastníka naopak znamená, že Sparta bude finančně ještě silnější," tvrdí personální ředitel klubu Jakub Otava.

Ani kuře zadarmo nehrabe…

Finanční skupina J&T vyrovnáním mezery v rozpočtu vlastně půjčila Spartě na provoz, ale aby hospodaření klubu nebylo zatíženo dalšími finančními závazky, rozhodla se J&T půjčky vzdát výměnou za další akcie. Vedení Sparty věří, že podobné situace by už nastat neměly, což potvrzuje šéf klubu Daniel Křetínský.


"V budoucnu by podobné injekce nemělo být třeba, a to i v případě, pokud se Sparta neprobojuje do Ligy mistrů," uvedl. Informaci o ekonomických problémech Sparty přinesly Lidové noviny, které zároveň tvrdí, že klub má aktuálně další pohledávky ve výši 400 milionů korun. Podle Křetínského jde v tomto případě o bankovní úvěry.


"Každá zdravá firma, která si to může dovolit, čerpá úvěry. Není to známka problému, ale naopak finančního zdraví. Jedná se o standardní komerční úvěry, které jsou nejefektivnějším zdrojem financování," uvedl Otava.

Prvoligové mužstvo ovlivněno nebude

Sparta tvrdí, že na provoz a chod prvoligového klubu nemají finanční zádrhele v rozpočtu významný efekt. Podle mluvčího klubu Tomáše Křivdy hráči dostávají své platy včas, což je důležité. Lidové noviny dávají ekonomické dění v klubu do souvislosti i s odchodem Přemysla Beneše. Loučící se sportovní ředitel Letenských býval kdysi finančním ředitelem klubu. Křetínský ale Benešův odchod vysvětluje enormním pracovním zatížením činovníka, které s finančními transakcemi nijak nesouvisí.

Kluby budou krachovat

Nepříznivá ekonomická situace ve světě se dotkne i českých týmů. Podle místopředsedy Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Jaroslava Vacka dokonce některé kluby skončí.


"Odhaduji, že fotbal pocítí úbytek zhruba 300 milionů korun ze sponzorských zdrojů a vlastní obchodní činnosti. Nejvíc to asi dopadne na profesionální kluby, ale fotbal jsou spojené nádoby. Proto si myslíme, že ze 4000 klubů, které jsou členy ČMFS, jich určité množství ukončí činnost. Kdyby to bylo deset procent, považoval bych to za úspěch," prohlásil na pondělním ligovém shromáždění Vacek. Zdá se, že krach některých klubů je nevyhnutelný, ale ty ligové by celou situaci měly ustát. Jestli tomu opravdu tak bude, ukáže až čas.

Celosvětová krize se Letné prý vyhne

Sparta ale kategoricky odmítá, že by její finanční operace nějak souvisely se současnou hospodářskou krizí. "Pokud by se měla Sparty dotknout, tak jedině v dopadu, v jakém se dotkne jejích sponzorů, a pokud by poklesla hodnota transferového trhu. Ale s našimi nejvýznamnějšími sponzory intenzivně komunikujeme a všichni se těší velmi dobré finanční kondici. Výrazný propad na transferovém trhu jsme rovněž zatím nezaznamenali," dodal Otava.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události