Sport

Lyžařské podniky v Česku ohrožuje teplé počasí

Nepříznivé počasí může ještě pořádně zamávat se startem letošního ročníku Tour de Ski v České republice.

Praha i Nové Město na Moravě totiž momentálně zápasí s nedostatkem sněhu.

Zlatá lyže prý bude, sněhu je ale sotva na sprint

"Počasí nám nepřeje, ale jsme připraveni závod Pražské lyže uspořádat. Sníh si vyrobíme přímo v Praze. Vyhradíme prostor a ten budeme ochlazovat, aby v něm šlo stříkat technický sníh,“ řekl nám dnes šéf organizačního výboru Pražské lyže Luděk Sáska. Času už ale moc nezbývá, pražský sprint startuje 29. prosince.


To v Novém Městě na Moravě jsou na tom alespoň o trochu více. Pokud se nezhorší počasí a nebude pršet, mají tu sníh alespoň na novoroční sprint. "Sněhu každý den ubývá, ale zatím máme na pokrytí sprinterského okruhu,“ potvrdil správce areálu Karel Klapač.


Že by se závody Tour de Ski v Novém Městě vůbec nekonaly si tu ale nepřipouští. "Uděláme všechno pro to, aby se tu uskutečnil alespoň sprint,“ tvrdí odhodlaně ředitel závodu Petr Honzl, který zároveň deklaroval, že jsou v Novém Městě v případě nouze připraveni zaskočit i za Prahu a uspořádat náhradní sprint za Pražskou lyži. "Víme o této variantě, ale bereme ji až jako tu nejzazší,“ uvedl Sáska.

“Potřebujeme, aby alespoň tři dny mrzlo“

Nové Město by ale mělo hostit u silvestrovský běh na 15 a 10 kilometrů klasicky. "Abychom byli schopni připravit i tyto tratě, potřebovali bychom, aby alespoň tři dny mrzlo,“ prohlásil Klapač. Honzl je přece jen optimističtější: "Šéf Mezinárodní lyžařské federace deklaroval, že by na klasické závody mohl stačit okruh o délce dva a půl kilometru.“


Sníh tedy sice na stadionu v Novém Městě leží, pokud ale nepřijde mráz a bude dál pršet, může jej brzo odnést voda. Na definitivní potvrzení organizace závodů přitom mají v Novém Městě už jen šest dní. Rozhodující verdikt totiž padne už 22. prosince.

Dušan Vrbecký, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události