Fotbal

Krizi pocítí i fotbalisté v Česku. KOLIK BEROU?

Krizi pocítí i fotbalisté v Česku. KOLIK BEROU?
Zdroj: TN.cz

Důsledky finanční krize dopadnou i na fotbalové dění v Česku. Jak se dotkne platů hráčů a kolik prvoligoví fotbalisté berou, prozradil tn.cz Jiří Kubíček.

Olomoucký funkcionář a místopředseda fotbalového svazu Jiří Kubíček pro tn.cz objasnil, jak se finanční krize dotkne jeho Sigmy, jaké platy mají hráči v tomto týmu a jaké kluby by v budoucnu mohly mít existenční problémy.

Strategie Sigmy: velká hráčská základna

“Rozpočet Sigmy se pohybuje mezi 60 a 65 miliony korun s tím, že je jakoby rozdělen na dvě části. Na jedné straně jsou příjmy z reklam, od sponzorů, za televizní práva nebo ze vstupného, na té druhé jsou příjmy z prodejů hráčů, jejich hostování a tak podobně,“ řekl Kubíček, který dodal, že olomoucký tým má v současnosti více než sto hráčů na hostování.


“Tohle je naše strategie. Držíme hráče, které pouštíme na hostování, aby hráli a prodáváme je až v případě lukrativní nabídky. Například Roman Hubník odešel za angažmá do Ruska za 98 milionů korun,“ připojil příklad.

V Olomouci bere nejvíc Melinho

Nepochybně má každý klub svou platovou strageii, ale je jasné, že hráči mají nějaké peníze jako fixní a zbytek se odvíjí od výsledků mužstva a výkonů hráče. “V Olomouci se platy hráčů skládají ze tří částí. Ta první je pevně daná, je to vlastně taková jistota. Druhá část se týká prémií za jednotlivá utkání a ta třetí je za zápasové bloky,“ vysvětlil Kubíček a prozradil, že nejlépe placeným hráčem Sigmy je Brazilec Melinho.


“Jeho plat se pohybuje mezi sedmi a osmi tisíci dolary měsíčně (přibližně 150 000 korun). Ohledně této věci vznikla taková kuriózní situace. Když klesal kurz dolaru, byl nespokojený Melinho. Teď když kurz roste, jsme zase nespokojení my,“ dodal s úsměvem olomoucký funkcionář.

Osm tahounů mužstva se má a bude mít jako v bavlnce

Kubíček dále objasnil, jak se finanční krize dotkne hráčských platů. “Osm nebo devět hráčů Olomouce má atraktivní smlouvy a jejich roční příjem se pohybuje v rozmezí 1,5 milionu až 2,7 milionu korun. Dá se říct, že těch se finanční krize nedotkne. Horší to bude s fotbalisty, kteří budou “kolovat“ mezi kluby. Týmy na ně budou tlačit, aby hráli za co nejméně, takže v tomto směru bych viděl největší problém ohledně hráčských platů.

Dlužníci to budou mít těžké

Po nastínění situace v Olomouci se Kubíček pustil i do lehké analýzy směrem k ostatním klubům. “Problémy budou mít kluby, které mají dluhy a zároveň platí hvězdné hráče. To jsou pohledávky, se kterými nebudou moci hýbat. Jenže kvůli krizi se jim sníží příjmy od sponzorů a najednou nebude tolik peněz na provoz a podobné záležitosti.“


Kubíček mohl mít na mysli například pražskou Spartu, za kterou stomilionové manko v rozpočtu zaplatila finanční skupina J&T. Nic to ale nemění na faktu, že i přes tuto finanční injekci dluží Sparta dalších 400 milionů. Podle šéfa Letenských se v tomto případě jedná o zdravé bankovní úvěry.

Řepka obětí krize?

Je tedy možné, že se i hvězdná Sparta ocitne v problémech, protože podle spekulací například známý bouřlivák Tomáš Řepka bere dva miliony korun měsíčně. V lednu mu ale končí smlouva, a tak možná kvůli úlevě klubové pokladně Letnou opustí.

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události