Hokej

Extraliga se připravuje na chudobu. Šetřit musí všichni

Český hokej obepínají rostoucí chapadla finanční krize. Koho stáhnou ke dnu?

Příští rok bude pro řadu klubů kritický. Jejich hlavní partneři už nyní hlasitě vykřikují, že budou muset utáhnout kohoutek s penězi.


A jelikož jsou české kluby na příjmech od sponzorů existenčně závislé, řada z nich se dostane do vleklých potíží. Nejvíce to hrozí asi Liberci a Mladé Boleslavi, jejichž hlavní partnery (Syner, repektive Škoda Auto) by mohla krize významně ohrozit.


Stát klubům určitě nepomůže, naopak jim svou iniciativou zřejmě ještě uškodí.


“Hokej je ekonomicky náročný sport, a pokud bude mít v budoucnu méně prostředků, bude se tomu muset přizpůsobit,“ poznamenává generální sekretář svazu Martin Urban.

Sparta jako Bayern

“Tu krizi pocítí všichni. První položka, ve které budeme škrtat, jsou marketingové plány na příští sezonu,“ říká exkluzivně pro tn.cz generální manažer Sparty Petr Bříza.


Není však příliš pravděpodobné, že by jen toto uskromnění pražskému klubu stačilo. Na řadu tak přijde redukce hráčských smluv. “Ale tohle může nastat třeba i v Bayernu Mnichov. Je logické, že hráči budou dostávat méně peněz než doposud. Jsou součástí hokejového trhu, který bude určitým způsobem postižený,“ nastiňuje Bříza a dodává: “Kluby budou šetrnější při uzavírání nových smluv a zřejmě zareagují i na ty stávající…“Abyste pochopili, do jak závažných komplikací se české celky mohou dostat, nabízíme vám srovnání s NHL. V ní je rozpočet klubu ze 70 % pokryt prodejem vstupného, partnerské smlouvy jsou v tomto směru druhořadé. Tuzemské kluby jsou na tom zcela opačně. Až 80% rozpočtu je pokryto právě sponzory, bez nichž by se hokej na elitní úrovni neudržel.


Šetřit budou muset i na svazu. “Spolu s dceřinou společností ProHokej máme roční obrat 220 milionů korun. Příští rok počítáme s tím, že bude o deset procent nižší,“ myslí si Urban.

V ohrožení Liberec i Mladá Boleslav

Sparťanský boss vidí na ekonomické krizi i dobrou stránku.
“V hokeji i fotbale fungují dvě profesionální soutěže, což zřejmě není možné – ten trh to prostě neutáhne! Z tohoto pohledu se první liga pročistí,“ říká Bříza.Každopádně i extraligový rybník bude možná trochu vypuštěn. Velké problémy hrozí Liberci, který je plně odkázán na peníze vlastníka, stavební firmy Syner. Osamoceného partnera v zádech má také nováček z Mladé Boleslavi. Toho financuje v problémech se zmítající Škoda Auto. Pokud by boleslavský klub měla přestat podporovat, byla by nejvyšší hokejová soutěž hned o mužstvo chudší…

Politici zareagovali vskutku “stylově“

Jak na celou situaci zareaguje stát? Zřejmě ještě hodí klubům klacky pod nohy. Rád by totiž uvedl v platnost zákon, který by z hráčů udělal zaměstnance klubu. Momentálně jsou vedení jako osoby samostatně výdělečně činné, takže klub ušetří významnou položku na daních.


“Pokud ten zákon bude platit, pro kluby to bude znamenat zhruba třicetiprocentní nárůst výdajové položky. A to by byl další razantní zásah do ekonomiky…“ uzavírá Bříza.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události