Sport

Přežije "dědek" Holyfield souboj s obrem Valujevem?

Přežije "dědek" Holyfield souboj s obrem Valujevem?
Zdroj: TN.cz

Boxerská legenda Evander Holyfield útočí v 46 letech na svůj rekordní pátý titul mistra světa. V souboji plném extrémů ho čeká Alexandr Valujev, který měří 213 cm a váží 140 kilo.

"Pokud Evander skončí s boxem teď, tak se stane jeho největším vyslancem. Pokud se rozhodne zůstat v ringu, tak svému sportu a hlavně sobě může hodně ublížit. Bůh ho chraň, aby se mu něco špatného nestalo,“ řekl v roce 2007 bývalý trenér šestačtyřicetiletého boxera Lou Douva po prohraném zápasu s ruským boxerem Sultanem Ibragimovem.

Dělá Američan z nouze ctnost?

Holyfield si vybral druhou variantu. Ať už ho k tomu přiměla tíživá finanční situace, do které možná plodného otce přivedlo 11 hladových krků nebo touha stát se nejstarším mistrem světa, tak se po roce rozhodl znovu vrátit do ringu. V sobotu nastoupí po osmadvacáté v souboji o titul mistra světa, tentokrát organizace WBA, proti ruskému obrovi Alexandru Valujevovi.

Podívejte se na zápas Alexandra Valujeva o titul mistra světa s Američanem Johne Ruizem:"Zápas bude pohroma," soudí boxerská veřejnost

Přesto, že se jedná o ostře sledovaný souboj, který podle odhadů uvidí v televizi až miliarda lidí, tak široká boxerská veřejnost na utkání hledí v drtivé většině s despektem. "Touha Evandera Holyfielda o dosažení těžkého poškození mozku ho drží u boxu,“napsal například jeden z amerických serverů píšících o boxu. "Pro tenhle sport je takový zápas pohroma," uvedl  německý manažer bratrů Kličkových Bernd Bönte.

Podívejte se na památný duel Holyfielda s Tysonem, který mu ukousl kus ucha:

Tomu se zatím nedaří dohodnout s Valujevem mnohem očekávanější duel s jedním z dvojice ukrajinských sourozenců, kteří mají momentálně v držení mistrovské pásy všech ostatních významných organizací. "Jeho soupeři jsou stále slabší, zápas s Holyfieldem je ostuda," dodal. Promotér Frank Maloney, někdejší manažer šampiona Lennoxe Lewise, zase označil duel za přehlídku monster.Holyfield vrací tvrdý úder

Boxerská legenda umlčela kritiku prohlášením, že v jeho případě jde spíše o zkušenost, než o stáří. "Boxování není o fyzickývj parametrech nebo věku. Je to o tom, co předvádíte v ringu. Přesně vím, co dělat v prostoru mezi 16 provazy, protože jsem tam strávil 38 let," řekl Holyfield, který má recept na to, jak porazit Goliáše Valujeva.


"Klíčem k úspěchu v souboji s Valujevem budou právě moje zkušenosti, díky nimž vím, co bude na ruského boxera platit. Ačkoliv je jistě největším boxerem, se kterým jsem se kdy utkal, tak jeho hlava je přesně tam kde má být, abych ji mohl tvrdě zasáhnout. Jsem ve skvělé formě a moje vystoupení mnoho lidí překvapí. Už se nemůžu dočkat sobotního zápasu," dodal sebevědomý Američan.


Holyfield je jediným boxerem v historii, který se stal čtyřikrát mistrem světa, své nejlepší roky má už ale dávno za sebou. Přesto pevně věří, že se s boxem rozloučí jako mistr světa. "Je to můj sen," řekl Holyfield. Takovou šanci měl přitom už v roce 2000, kdy porazil Johna Ruize. Stejný soupeř jej ale už za půl roku o titul opět připravil.

Překoná Holyfield krajana Foremana?

Holyfiled má možnost stát se nejstarším šampionem v historii a překonat jiného slavného Američana George Foremana, který v roce 1994 v 45 letech porazil krajana Michaela Moorera. Jenže naposledy boxoval před 14 měsíci a už tehdy oslňoval pouze svým jménem. O jeho slabých vyhlídkách a despektu na straně odborníků, a zejména těch zámořských, ale svědčí i finanční odměna ve výši 750 000 dolarů, kterou za zápas obdrží. To se příliš nedá srovnat se 40 miliony, které dostal v roce 1997 za proslulý duel s Mikem Tysonem, při němž mu soupeř ukousl kus ucha.

Podívejte se na momenty z kariéry Evandera Holyfielda:Nejprestižnější boxerská váhová kategorie je v krizi

Jisté je v tuto chvíli jedno. Ať už Holyfield vyhraje nebo prohraje, tak duel skončí debaklem rohovnického sportu. Proč? Velkou kaňkou na triku světového boxu bude, pokud americká legenda prohraje a utrpí v ringu vážné zranění. Pokud podlehne Valujevovi po vyrovnaném průběhu zápasu podobně jako tomu bylo v utkání s Ibragimovem, tak ho to přiměje, aby pokračoval ve své nesmyslné cestě za ziskem pátého mistrovského titulu. Tato snaha ho bude vystavovat opravdu vážnému riziku.


"Panečku, nejprestižnější váhová kategorie je asi v pořádné krizi, pokud dokáže šestačtyřicetiletý "dědek“ porazit šampiona, který vypadá spíše jak cirkusová rarita, než boxerský mistr světa.“ Přesně v tomhle tónu bude znít většina hlasů, pokud by Holyfield náhodou vyhrál.

Jaromír Vlček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události