Sport

VIDEO ZE ZÁPASU: Valujev nepřesvědčil, přesto obhájil titul

Podle českého profesionálního boxera Kraje měl vyhrát Holyfield, protože ruský obr nic nepředvedl.

Měl to být svátek boxu, při kterém se utká obrovitý "přízrak z druhohor“ s nestárnoucí legendou ringu Evanderem Holyfieldem. Legendární Američan je známý hlavně svým vyhraným soubojem se zvířetem Mikem Tysonem, při kterém díky ostrým zubům svého soupeře přišel o kus ucha.Ale předvánoční souboj moc kvalitního boxu nenabídl. K vidění byl agilní šestačtyřicetiletý Holyfield, který dokázal 12 kol kroužit kolem svého přerostlého soupeře a uštědřovat mu rány a těžkopádný Valujev, který se v ringu jen mátořil a občas vyslal tvrdý direkt. Aktivitou ale rozhodně nehýřil. I přesto ve sporném rozhodnutí dokázal obhájit titul WBA.

Kraj: Holyfield měl vyhrát!

"V každém případě smekám před Holyfieldem. V 46 letech být takhle připraven, to je malý zázrak,“ tvrdí Kraj pro tn.cz. A proč dostal šanci boxovat Holyfield, i když svůj poslední zápas se Sultanem Rahmanem prohrál? "V boxu jde hlavně o byznys. Viděli jste sami, byla narvaná hala a všichni fandili Holyfieldovi. Podle mého názoru byl Evander v tom zápase lepší a ten zápas měl prostě vyhrát,“ říká Kraj, který byl zklamaný Valujevovým pasivním přístupem. "Valujev ho ani jednou nezasáhl, aby se o tom dalo říct, že to byl opravdu povedený úder, kdežto Holyfield ho zasáhl opravdu hodněkrát a měl zvítězit,“ uvedl Kraj.Rozhodčí vynesli sporný verdikt

Každý bojovník, ať už se jedná o boxera či mistra bojových sportů ale ví, že zápas se nemá nechávat v rukou rozhodčích. Vždy je třeba jasně rozhodnout před koncem, aby nedocházelo ke sporným rozhodnutím. To se ani Holyfieldovi ani Valujevovi nepodařilo, a proto možná výsledek zápasu mnohé překvapil. V jeho průběhu ani jeden z boxerů nebyl knokautován, a dokonce ani počítán, a tak musely rozhodnout o držiteli pásu WBA body rozhodčích.


Portorický sudí označil zápas za nerozhodný 114:114, zbylí dva přisoudili výhru obhájci titulu. U italského rozhodčího vyhrál Valujev 116:112, Švéd viděl duel vyrovnaněji (115:114). Tento verdikt se ale divákům v Curychu příliš nelíbil, neboť cítili, že Holyfield byl minimálně vyrovnaným soupeřem, a tak staronového šampiona vyprovodili diváci v hale bučením. "Měl jsem na výsledek zápasu jiný názor než rozhodčí, ale se svým výkonem jsem spokojen," uvedl po zápase Holyfield. "Byl to silný soupeř a na výhru jsem se musel pořádně nadřít,“ smekl Valujev klobouk před Holyfieldem.Valujevovi každopádně pomohlo to, že zápas se konal v Evropě, navíc blízko německé půdy, kterou nyní Valujev považuje za svůj druhý domov. "Pokud by se zápas uskutečnil v USA, vyhrál by Holyfield,“ řekl tn.cz český profesionální boxer Rudolf Kraj. "Valujev v ringu nic nepředvedl. Jemu hrozně pomáhá jeho výška a v tomhle zápase Holyfield ukázal, jak se má na Valujeva boxovat. Prostě odskakovat, bleskově zaútočit, aby Valujev neměl šanci soupeře trefit, protože má pomalé nohy. Prostě ukázal dalším boxerům, jak na něj,“ dodal Kraj.

Je supertěžká váha WBA v krizi?

Verdikt rozhodčích byl ale pochopitelný. Holyfield byl sice po většinu zápasu aktivnější, podařilo se mu zasadit i více přesných úderů, ale nebyl o mnoho lepší než současný šampion. Ale ve světě boxu a MMA platí nepsané pravidlo, které říká, že vyzyvatel musí držitele pásu jednoznačně porazit, aby ho o pás připravil. To se v Zürichu nestalo, protože Holyfield žádným svým úderem Valujevem viditelně neotřásl, a tak si stávající šampion mohl svým klidným tempem odboxovat 12 kol a odejít opět jako vítěz. "Je to bohužel tak,“ potvrzuje Kraj.Fanoušky boxu ale netěší, že mistrem je znovu Valujev. 213 centimetrů vysoký bojovník prý pořádně neumí boxovat a jen využívá své vysoké postavy a velké váhy. "Boxu Valujev jen škodí," jsou časté reakce na jeho výhru. "Box nepotřebuje atrakce, ale pořádné technické boxery, ne dinosaury z Ruska," zazněl další názor.


Jedinou porážkou Valujevovy kariéry tak zůstává ta s Ruslanem Čagajevem, který je společně s Valujevem šampionem WBA. Jak je to možné? Čagajev naposledy obhájil svůj titul 19. ledna 2008 proti Mattu Skeltonovi a jeho příští zápas, ve kterém měl znovu obhajovat svůj titul, měl být právě s Valujevem. Čagajev si ale nepříjemně zranil Achillovu patu a do souboje nenastoupil.Organizace WBA ale nechtěla riskovat, že se celý rok nebude boxovat o mistrovský pás, a tak Čagajeva označila za "champion in recess“, což znamená, že zůstává držitelem pásu, ale zároveň ostatní boxeři dostanou šanci o pás bojovat. Proto Valujev mohl nastoupit proti Johnu Ruizovi, a i když ani jeden z nich nebyl držitelem titulu, měli šanci bojovat o mistrovský pás. Ten vyhrál Valujev a stal se mistrem. Čagajev bude boxovat v únoru s Drumondem, a pokud vyhraje, má narazit právě na ruského obra. Naservíruje mu na zlatém podnosu další prohru a připraví Valujeva o jeho pás?

Petr Hrubec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události