Sport

Dárky fanouškům? Výkony Špotákové, Bauera, Sáblíkové a Emmons

Dárky fanouškům? Výkony Špotákové, Bauera, Sáblíkové a Emmons
Zdroj: TN.cz

K vánočním svátkům patří tradičně dárky. Někteří sportovci si nadílku vybrali předčasně během končícího roku.

Čeští sportovci obdarovávají fanoušky celoročně. Letošní rok navíc ozdobila olympiáda, na které jsme získali 6 medailí. Největší hvězdou byla oštěpařka Barbora Špotáková, která v Pekingu získala zlato a poté překonala i světový rekord.


Byly i další úspěchy, ale i neúspěchy ...Suverénní král bílé stopy

Za celoživotní dřinu se odměnil běžkař Lukáš Bauer. Zvítězil ve finančně nejlépe ohodnoceném seriálu Tour de Ski a stal se historicky prvním českým nebo československým celkovým vítězem SP v běhu na lyžích.


Ledové dárky


Pořádný dárek nadělil v Záhřebu uvadající disciplíně českého sportu krasobruslař Tomáš Verner, který vybojoval na mistrovství Evropy první zlato od triumfu Petra Barny v roce 1992. S ostrými břity to umí parádně také Martina Sáblíková. Ta triumfovala ve Světovém poháru, na mistrovství světa a jako speciální dárek si přichystala i světový rekord pod otevřeným nebem.


Darem dostal zisk druhého Stanley Cupu s Detroitem legendární Dominik Hašek. V play-off si sice pořádně nezachytal, ale radost měl o to větší, že bezprostředně po posledním utkání finále ukončil bohatou kariéru.


Jak byl Ježíšek k Radovi štědrý


Náhlé onemocnění Karla Brucknera před únorovým soustředěním reprezentace na Kypru bylo nechtěným dárkem Petrovi Radovi. Ten v Larnace české fotbalisty koučoval dočasně, po neúspěšném mistrovství Evropy pak převzal tým definitivně. K této nečekané nadílce mu pomohl nechtěně i gólman Petr Čech, který v závěrečném zápase skupiny hrubě chyboval a daroval tak Turkům postup. Uznávaný brankář během roku ale spíš získal – v lednu se mu narodila dcera Adélka a během roku podepsal v Chelsea novou a notně vylepšenou smlouvu. Také byl podruhé za sebou zvolen nejlepším brankářem Ligy mistrů.


Příznivci Slavie dostali spolu s hráči a realizačním týmem dárek, na který léta marně čekali. 7. května Vladimír Šmicer slavnostně přestřihl pásku k novému stadionu v Edenu, o 10 dní později tam “sešívaní“ oslavili první titul po 12 letech a završili sezonu snů, v níž si premiérově zahráli i v Lize mistrů.


Sparťané si v létě rozbalili dárečky dva – hokejový tým posílil navrátilec z NHL David Výborný, kapitánem fotbalistů se stal anglickou ligou ostřílený odchovanec Patrik Berger. Spoustu dárků dostal autor legendárního dloubáku z finále ME ve fotbale Antonín Panenka, který oslavil 60. narozeniny.


Kreuzigerův rok


Čest českých cyklistů významně pozvedl Roman Kreuziger, který triumfoval v jednom z nejtěžších etapových světových podniků - závodě Kolem Švýcarska. Zasloužil se tak o historický úspěch tuzemské silniční cyklistiky. Při premiérovém startu na nejznámějším podniku Tour de France si nadělil báječné 13. místo.


České tenisové fanoušky potěšila reprezentace, která po šesti letech proklouzla do čtvrtfinále Davisova poháru. Posedmé za sebou postoupily basketbalistky Brna mezi poslední čtyři celky Evropské ligy.


Jágr mezi legendami, Špotáková se mstila za okupaci


Do historické desítky kanadského bodování NHL se dostal Jaromír Jágr. Nyní ale už válí v sibiřském Avangardu Omsk. Nezúčastnil se tak zájezdu svého bývalého klubu New York Rangers do Prahy ke dvěma zápasům, které zahájily nový ročník NHL v Praze.


Další světový rekord přichystala na konec veleúspěšné sezony oštěpařka Barbora Špotáková. Za svůj výkon dokonce obdržela cenu od IAAF, od českých fanoušků se pak dočkala největších ovací za zlatý hod na olympiádě v Pekingu, kterým porazila ruskou soupeřku přesně v den výročí okupace sovětských vojsk. Za svůj výkon si vysloužila i písničku od Tří sester.Další rekordy a horečka jménem Emmons


V nejrychlejším čase historie vyhrál lyžař Stanislav Řezáč norský Birkebeiner, 54 km dlouhý závod seriálu dálkových běhů FIS Marathon Cup. Světový rekord vyrovnala i Kateřina Emmons ve střelbě ze vzduchové pušky v závodě Světového poháru v Pekingu. V srpnu se na stejné místo vrátila a získala na olympiádě dva cenné kovy, stejně jako její manžel. Ona sama už v té době tušila, že uvnitř jejího těla roste dárek nejvzácnější - dítě.


Obdarována za celoživotní přínos českému sportu byla kajakářka Štěpánka Hilgertová, která měla tu čest nést vlajku při zahájení her v Pekingu. Na slavnostním zakončení ji vystřídala diskařka Věra Cechlová. Čeští olympionici přivezli zpět do vlasti šest medailí – tři zlaté a tři stříbrné.


Nadělovalo se i mezi koňmi


Po chudých letech byli odměněni čeští příznivci boxu. Jak Lukáš Konečný s Dzinzirukem, tak Rudolf Kraj proti Fragomenimu ale v bojích o tituly mistra světa neuspěli. Dárek v podobě vítězství ve 118. ročníku Velké pardubické steeplechase daroval kůň Amant Gris v cíli druhé bělce Sixteen s žokejem Josefem Bartošem. Amant Gris si totiž během závodu nedovoleně zkrátil trať.

David Kadlec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události