Drtivé vítězství Slavie nad Litvínovem 6:1 aneb růžové probuzení ze zlého snu

Nepovedenou extraligovou premiéru zažil v 35. kole O2 Extraligy v dresu Mladé Boleslavi Radim Vrbata. Jeho tým prohrál s Pardubicemi 3:5. Sparta se díky vítězství v Budějovicích dostala na druhé místo před Vítkovice, které podlehly Znojmu.

Už minulý zápas Slávistů proti Plzni napověděl, že Růžičkovi svěřenci našli pod vánočním stromečkem formu. Nadějné vedení 2:0 však nakonec ztratili a prohráli v prodloužení 2:3. Pouze ten nejzarytější slávistický fanoušek by věřil, že to pravé hokejové probuzení přijde právě proti vedoucímu týmu 02 Extraligy Litvínovu. Severočeši vyhráli poslední čtyři zápasy a v posledním kole navíc suverénně přehráli druhé Vítkovice. Osmá Slavia, kterou pronásledovala tristní série pěti porážek v řadě, měla opačné problémy.

Ve slávistické brance se objevil Neruda

Cestu za slávistickým znovuzrozením začal trenér Růžička možná už před zápasem, když se rozhodl do branky postavit Stanislava Nerudu, který prožil ve svých 34 letech extraligovou premiéru. Ať už to byl tento impuls nebo cokoliv jiného, tak do vedení šla Slavia. V 16. minutě se prosadil Sklenář, který překvapil po přihrávce Červenky Hübla bekhendovým "dloubáčkem". Časomíra neodkrojila ani minutu a domácí vedli už 2:0. V přesilové hře se prosadil Hruška, který se protáhl kolem mantinelu, nabruslil si před branku a střelou k bližší tyči překonal litvínovského brankáře. Pro slávistického kanonýra to byla už jednadvacátá branka v sezoně.

Litvínovský horor, tak by šlo nazvat druhou třetinu, ve které Slavia svého soupeře doslova popravila. V rozmezí necelých pěti minut odskočila zásluhou Drtiny, Tomici a Sklenáře, který se prosadil podruhé v zápasu, na rozdíl pěti branek. Už na 6:0 mohl poté ještě zvýšit Hruška, který však trefil pouze tyč.

Co se nepodařilo Hruškovi, to předvedl Novák v polovině třetího dějství. Slávistický bek se na modré zmocnil odraženého kotouče po předchozím Kolaříkově ataku litvínovského brankáře a ostrou ranou zvýšil na hrozivých 6:0. Čestný úspěch hostů zaznamenal v 54. minutě Černý.

Slavia Praha - Litvínov 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. Sklenář (Červenka), 17. D. Hruška (Kadlec), 29. Drtina (Kadlec), 32. Tomica (P. Jelínek), 33. Sklenář (Červenka, Bednář), 50. J. Novák (Kolařík) - 54. J. Černý (Lukeš, Reichel). Rozhodčí: Jeřábek - Guth, Křivský. Vyloučení: 5:7, navíc Branda (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8897.

Vrbatovi se extraligová premiéra příliš nepovedla

Pozornost hokejových fanoušků byla upřena především do Pardubic, kde se v dresu poslední Mladé Boleslavi poprvé po svém návratu ze zámoří představil Radim Vrbata. Ten bude v týmu posledního týmu tabulky nastupovat ve stejné formaci se svým bratrem Davidem, který přišel do Boleslavi ze slovenského Zvolena výměnou za Petera Barinku. Útočník Tampy, který hledá v Česku ztracenou formu, toho však příliš nepředvedl a jeho tým znovu prohrál.

Mladoboleslavští nezačali tentokrát špatně, když si Tomáš Nouza vychutnal Lašáka i celou pardubickou obranu poslal hosty do vedení. Na jeho branku však odpověděl na konci úvodního dějství Michal Tvrdík, jenž srovnal na 1:1. V 26. minutě se domácím podařilo díky dvěma rychlým gólům  Koukala a Somíka odskočit na rozdíl dvou branek. Mladoboleslavští však nehodili flintu do žita a o chvíli později snížil na 2:3 svojí druhou brankou Nouza a v závěrečném dějství vyrovnal Marek Posmyk. Body však nebyly hostujícímu celku souzeny. V 54. minutě dostal domácí znovu do vedení Tomáš Divíšek a  minutu před koncem pak do prázdné branky při power-play Boleslavi pečetil Starý.

Moeller Pardubice - BK Mladá Boleslav 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 20. Tvrdík (Somík), 26. Somík (Čáslava), 26. Koukal (Kolář I), 54. Divíšek (Somík, Pivko), 59. Starý (Koukal, Čáslava) - 5. Nouza (Král, Kočí), 33. Nouza (Král, Handlovský), 44. Posmyk (Král, Brňák). Rozhodčí: Homola - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Ton vystřelil Spartě vítězství v Budějovicích a pomohl jí na druhé místo

Dobrou formu potvrdila na ledě Českých Budějovicích Sparta, která bodovala už poosmé za sebou. Vyrovnaný zápas, který po brankách hostujícího Pavla Mrni a Ivana Humla, dospělo do prodloužení rozhodl v jeho druhé minutě sparťanský kanonýr Petr Ton. Díky vítězství se Sparta dostala o jediný bod na druhé místo před Vítkovice, které prohráli v prodloužení se Znojmem.

Mountfield České Budějovice - Sparta Praha 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 53. Huml (M. Hudec, Gřegořek) - 15. Mrňa (Kafka, Vykoukal), 62. Ton (Vykoukal). Rozhodčí: Mikula - Bryška, Chytil. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 6421 (vyprodáno).

Znojmo pomohlo Spartě v souboji s Vítkovicemi

Severomoravané, kteří hráli se Spartou na dálku o druhé místo, poslal do vedení už ve druhé minutě dorážkou Petr Kuboš, který profitoval z velkého závaru před brankou Znojma. Orli vyrovnali v 18. minutě zásluhou Karla Pláška. Hosté šli znovu do vedení ve druhém dějství, když se od modré prosadil přízemní ranou Richard Stehlík. Houževnatí domácí však znovu srovnali v 54. minutě. Dlouhou přesilovku 5:3 využil Pavel Selingr, který ukončil nemohoucnost svého týmu vstřelit branku. Skóre se poté měnilo až v prodloužení. V jeho třetí minutě se trefil uzdravený Jaroslav Svoboda a připravil tak pro Vítkovice druhou porážku v řadě.

Znojemští Orli - Vítkovice Steel 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Plášek (Haman, Mojžíš), 54. Selingr (Bičánek, Mojžíš), 63. J. Svoboda (Demel) - 2. Kuboš, 28. Stehlík (Kuboš). Rozhodčí: Hribik - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 3281.

Zlínu si vylepšil děsivou statistiku

Zlínu se podařilo v Třinci zlepšit tristní bilanci suverénně nejhoršího týmu co se týče utkání na ledě soupeřů. Hosté prožili přímo snovou první třetinu, když se zásluhou Balaštíka, Köhlera a Vlacha, dostali do tříbrankového vedení. Domácím se díky gólu Davida Moravce podařilo nejprve snížit na 1:3 a David Gureň poté přiblížil v přesilové hře Třinec na rozdíl jediného gólu. Hosté však vítězství zuby nehty ubránili a triumfovali 3:2.

Oceláři Třinec - RI Okna Zlín 2:3 (0:3, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 31. D. Moravec (Kanko, Gureň), 35. Gureň (D. Květoň, Peterek) - 10. Rom. Vlach (M. Pšurný), 10. Köhler (Balaštík), 17. Balaštík (Leška, Köhler). Rozhodčí: Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. Diváci: 4495.

Plzeň zvítězila nad Libercem díky druhé třetině

V zápasu domácího Liberce s Plzní, která útočila na třetí vítězství v řadě, začali lépe Severočeši. Po spršce libereckých střel se prosadil v souboji s brankářem Francouzem při přesilovce 5 na 3 nekompromisní ránou až Lukáš Zíb. O chvíli později srovnal taktéž v početní výhodě Peter Fabuš. Na rozdíl tří branek v průběhu necelých šesti minut odskočili Jihočeši ve druhém dějství zásluhou Benáka, Vlasáka a Redlihse. Liberci se sice v posledním dějství podařilo zkorigovat stav Duškem a Kašpaříkem, ale hosté si už vítězství 4:3 vzít nenechali.

Bílí Tygři Liberec - Lasselsberger Plzeň 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Zíb (Jiruš, Pletka), 46. Dušek (Bartovič), 54. Kašpařík (Nedorost) - 7. Fabuš (Matějovský, Kracík), 26. Benák (Vlasák), 28. Vlasák (M. Straka), 31. Redlihs (Dvořák, Kracík). Rozhodčí: Fraňo - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:8, navíc Žabka, Šachl - Redlihs všichni 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7500 (vyprodáno).