Hokej

V KHL chytá druhý Dominátor. Je jím Martin Prusek

Exvítkovický brankář je v ruském tisku přirovnáván ke slavnému Dominiku Haškovi.

Prusek, který hájí branku lotyšského týmu Dinamo Riga, udržel v letošní sezoně KHL již sedm čistých kont, čímž suverénně vévodí gólmanským statistikám ruské ligy. Dvakrát za sebou byl vyhlášen nejlepším brankářem týdne.

Jako první přišel s Haškem Irbe

Pět ze sedmi nul Prusek vychytal v dresu lotyšské Rigy, dvě zbývající předtím ve Spartaku Moskva.


K legendárnímu Haškovi ho přirovnal Arturs Irbe, někdejší reprezentační brankář Lotyšska, jenž strávil 12 sezon v zámořské NHL. "Prusek v některých pohybech kopíruje Haška. Samozřejmě není stoprocentně jako Dominik, ale v mnohém se mu podobá. Má stejný styl," hodnotil výkony třiatřicetiletého ostravského rodáka Irbe.

Úspěšnost má více než 95 procent

Bývalý gólman Vítkovic si takové srovnání opravdu zaslouží. V KHL se osmnáctkrát radovat z vítězství, a pokud by se spočítaly jen jeho statistiky v Dinamu, tak má úspěšnost zákroků vyšší než 95 procent a brankový průměr 1,37 gólů na zápas.


Na adresu brankáře, jenž oblékl také reprezentační dres, nešetří chválou ani slovenský kouč Rigy Július Šupler, jelikož po příchodu Pruska se tým neuvěřitelně zvedl. "Za to vděčíme právě Martinovi. Naše výkony na něm stojí," nechal se slyšet Šupler.

Prusek sklízí uznání ze všech stran

Z posledních osmi zápasů Dinamo vyhrálo šestkrát a bodový zisk ho katapultoval až na 11. místo v tabulce, které zajišťuje účast v play off.


Naposledy Prusek doháněl k šílenství v neděli střelce z Barysu Astana. Recept na něho nenašel ani slovenský kanonýr Jozef Stümpel, natož pak Tomáš Klouček. Riga vyhrála 1:0. "Proč?" zopakoval dotaz jednoho z novinářů po prohře konsternovaně Alexandr Vysockij, kouč kazašského týmu. "V bráně měla Pruska. Jestliže se říká, že gólman je 50 procent úspěchu týmu, tak u Dinama je Prusek aspoň sedmdesát," vysekl poklonu českému brankáři Vysockij.

Mediafax / tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události