Sport

Tour de Ski ovládla Kuitunenová, nezlomilo ji ani prokleté stoupání

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová vyhrála podruhé v kariéře seriál Tour de Ski. Jen vloni prohrála v závěrečném stoupání.

V posledním závodu lyžařského seriálu Tour de Ski ve Val di Fiemme uhájila průběžnou první příčku finská běžkyně Virpi Kuitunenová. Její krajanka Aina Kaisa Saarinenová sice mocně dotahovala, nakonec ale za vítězkou zaostala o více než 7 vteřin. Třetí dojela Slovinka Petra Majdičová.

Jediná česká závodnice a nejžhavější želízko v ohni pro domácí světový šampionát Kamila Rajdlová si v závěrečném díle Tour de Ski polepšila hned o pět míst a cílem projela jako 22.

Kuitunenová překonala prokletí posledního stoupání

Novopečená vítězka Kuitunenová triumfovala i při premiéře Tour de Ski v sezoně 2006/07. Vloni se jí stalo osudné závěrečné prudké stoupání do sjezdovky Alpe Cermis, kde jí kousek před cílem předběhla Švédka Charlotte Kallaová.

Stejný úsek se stal finské běžkyni málem osudný znovu. Do závodu vyrážela Kuitunenová s náskokem 31 vteřin, který se ale v prudkém kopci rozplynul a krajanka Saarinenová ji na chvíli dokonce vystřídala v čele. Průběžná vedoucí žena Světového poháru ale neodolala následnému nástupu Kuitunenové a ta se v cíli mohla radovat ze zisku 400 bodů do klasifikace SP.

Val di Fiemme (It.) - 9 km volně:

1. Kuitunenová 37:26,9, 2. Saarinenová (obě Fin.) 37:34,1, 3. Majdičová (Slovin.) 37:61,3, 4. Kowalczyková (Pol.) 38:48,0, 5. Longová (It.) 38:63,4, 6. Johaugová (Nor.) 39:46,9, 7. Haagová (Švéd.) 39:53,4, 8. Follisová (It.) 39:62,5, 9. Steiraová 39:78,7, 10. Björgenová (obě Nor.) 40:39,3, ...22. RAJDLOVÁ (ČR) 44:45,2.