Sport

Praha uvidí světová atletická esa na unikátním halovém mítinku

Hvězdy světového atletiky se představí na konci února v hlavním městě České republiky. Rozdají si to v 02 Areně na halovém mítinku, který pořádá Jan Železný.

Po Zlaté tretře v Ostravě se v České republice uskuteční další podnik, který bude doslova napěchován atletickými hvězdami. V Praze se 26. února představí v 02 Areně v rámci mezinárodního atletického mítinku. Velkou raritou halového sourozence vítkovického závodu bude skládací atletická dráha.Železný: Česká republika si zasluhuje halové mistrovství Evropy či světa

Ovál v ceně téměř 30 milionů korun zatím odpočívá v hangáru poblíž Velkých Popovic u Prahy, kde se na něj malují jednotlivé dráhy a dolaďují detaily. Test přímo ve vysočanské hale, kam bude převezen po jednotlivých dílech, proběhne od 5. do 11. února. “Jsem samozřejmě rád, že je dráha postavená. Teď jenom čekám na to, jak to dopadne v O2 Areně Areně,“ spokojeně hodnotí průběh příprav ředitel závodu Jan Železný.


Ten věří, že blížící se akce bude znamenat první krok k rozvoji halové atletiky v České republice. "Je to už konkrétní předzvěst nejen mítinku, ale vůbec budoucnosti české atletiky, která by si zasloužila halové mistrovství Evropy, nebo světa," řekl světový rekordman v hodu oštěpem.

Překážkář Svoboda bude chtít potrápit olympijského vítěze Roblese

Jako první se po dráze cvičně proběhl překážkář Petr Svoboda, jehož souboj s olympijským vítězem Dayronem Roblesem z Kuby bude jedním z velkých taháků mítinku. Robles na stejném povrchu loni vytvořil v Ostravě světový rekord na 110 metrů. "Je to hodně měkký povrch, ale Robles na tom umí. Když budu desetinu dvě za ním, tak to bude paráda," připustil Svoboda, že světový rekordman bude nad jeho síly.


Kromě kubánského rychlíka se v O2 Areně představí ještě bývalý mistr světa v běhu na 100 metrů Kima Collinse ze Svatého Kryštofa a Nevisu, Keňanka Pamela Jelimová v běhu na 1000 metrů, ženské překážky poběží olympijská vítězka Dawn Harperová, do výšky bude skákat Blanka Vlašičová, pořadatelé usilují i o start tyčkařky Jeleny Isinbajevové.

Mysleli jste, že se atletická dráha nevejde do 02 Arény? Omyl!

Shánění atletických hvězd však bylo paradoxně tím nejmenším problémem, už proto, že hlavním manažerem závodu je zkušený Slovák Alfons Juck. Ten každý rok dokáže nasmlouvat desítky zvučných hvězd pro Zlatou tretru v Ostravě či Atletický most v Dubnici nad Váhom. Mnohem větší problémy řešili pořadatelé s "nacpáním" dvousetmetrového okruhu do haly než se sbíráním velkých jmen atletiky.


"Byla to poměrně složitá stavba se zvláštními geometrickými tvary,“ popisuje průběh náročné výroby zástupce zhotovitele dráhy, Petr Klár. "Mají to proměřené, takže to to musí vyjít detailně,“ uzavřel Železný. Teď už pouze zbývá, aby speciální povrch atletům sednul stejně jako na dno 02 Areny. Pokud se všechno podaří, tak bychom totiž mohli vidět velmi zajímavé halové výkony. 

jvl, s přispěním Petra Plintoviče, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události