Fotbal

Brutální fotbal bez pravidel je jen pro opravdové chlapy

Ve skotském městečku Kirkwall mají neobvyklou zábavu - o míč se bez pravidel bije několik stovek mužů.

Původ hry "ba" se datuje někdy okolo roku 1800. Její kořeny ale sahají až do Antiky. Jedná se o masovou formu fotbalu, která patří k nejdůležitějším událostem ve skotském Kirkwallu. Ba je velice podobné francouzskému sportu zvanému soule.To, co je v Kirkwallu tradicí, je ale ve zbytku světa považováno za nesmyslné a barbarské. Místní obyvatelé pomocí ba slaví dvě velká data - Nový rok a Štědrý den. Dříve se tyto zápasy provozovaly ještě po svatbách a při jiných velkých událostech.

Brankou je moře v přístavu

Před úvodním vhozením míče doprostřed mely jsou účastníci rozděleni podle místa svého narození na "Dolňáky" a "Horňáky". O úvodní hvizd se vždy ve 13:00 postarají zvony z nedaleké katedrály. Rozhoduje pouze jeden gól - "Horňáci" musí dostat míč do vody v přístavu, druhý tým pak usiluje o dotyk míče o zeď naproti katolickému kostelu.

Zápas žen byl zrušen

Hlavnímu utkání mužů dnes předchází duel mladíků do 16 let. Na přelomu let 1945 a 1946 se uskutečnily jediné duely v ženské kategorii, které byly posléze zrušeny. Nikomu se totiž nelíbilo krajně násilné počínání mezi příslušnicemi něžného pohlaví.


Podle tradice znamená novoroční vítězství "Horňáků" dobrou sklizeň v roce, výhra "Dolňáků" znamená úspěšné období pro místní rybáře. Zápas sleduje v ulicích města většina obyvatel, která se nebojí také aktivně do hry zasáhnout. Jediným úspěšným střelcem letošního zápasu se stal Mark Kemp z družstva "Horňáků".

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události