Sport

Extrémní cyklista versus lyžaři

Jizerská padesátka na kole? Proč ne. A to nemluvíme o červnovém cyklistickém závodě.

Řeč je o lyžařském běžeckém závodu, který se koná o nadcházejícím víkendu v Bedřichově v Jizerských horách a do kterého vyrazí i extrémní cyklista Jan Kopka. Změří tak síly s vyznavači bílého sportu a rozhodně věří, že není bez šance na úspěch.

Na kole projel deštné pralesy i zmrzlou Aljašku

K Janu Kopkovi zařazení do kategorie extrémních sportovců sedí. Na kole už zdolal deštné pralesy v tropické Kostarice, kde teplota dosahovala zničujících 50 stupňů Celsia, i zasněžené pláně Aljašky, na kterých se musel vyrovnávat s mrazem 40 stupňů pod nulou. Z tohoto pohledu se mohou zdát zasněžené Jizerské hory jednoduchou zkouškou, jenže bude mít proti sobě soupeře, kteří budou díky běžkám ve výhodě.

Běžcům bude čelit na speciálním sněžném kole

"Sněžné kolo má výrazně širší pneumatiky, které jsou podhuštěné. Díky tomu se do sněhu nezařezávají, ale zůstávají na povrchu ledové krusty,“ vysvětluje Jan Kopka, který nastoupí do páteční Bedřichovské třicítky a pravděpodobně i do sobotního štafetového závodu.


Zdroj: TN.cz


"Na sněhu je jízda těžší a fyzicky náročnější. Musím být opatrnější, ale dá se to rozjet i na 50 km/h. Nebojím se, že by mi byla zima. Na Aljašce bylo minus čtyřicet a dalo se to přežít. Tvrdou zimu mám mnohem raději než úmorné vedro.“

Trať nepoškodí a šance na dobrý výsledek jsou

Obavy, že by Jan Kopka běžcům poškodil trať, jsou plané. Sněžné kolo se totiž do sněhu neboří a navíc extrémní cyklista odstartuje až po běžcích. To ale vůbec neznamená, že by měl také za nimi do cíle dojet. "Nikdo mi moc velké šance nedává, ale myslím, že na dobrý čas mám. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne,“ přiznává Kopka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události