Hokej

Jaroslav Holík: Bobby chtěl být odmalička Američan

Robert Holík z New Jersey překonal český rekord Jaromíra Jágra v počtu odehraných zápasů v základní části NHL.

Osmatřicetiletý centr s americkým pasem při čtvrteční domácí porážce s hokejisty Atlanty 0:4 nastoupil v prestižní soutěži k 1274. duelu. Šestatřicetiletý Jágr, který loni v létě NHL opustil a zamířil do ruského Omsku, odehrál 1273 zápasů. Holík mohl překonat Jágrovu metu už daleko dříve, ale 20. října si zlomil prst na ruce a vynechal 18 utkání.


Rozhovor na toto téma nám poskytla česká hokejová legenda a Bobbyho otec Jaroslav Holík:


Tušil jste někdy, že Váš syn bude jednou zapsán do historie NHL jako český hokejista s nejvíce starty v této prestižní zámořské soutěži?

Když jsem ho vychovával, tak jsem si přál anebo myslel, že by jednou mohl překonat tento historický zápis do statistik NHL.


Co na to říkal sám Bobby?

Naposledy jsme se viděli v listopadu, když jsme je navštívili ve Spojených státech. Tak to ani moc nevnímal. Jediné, co říkal, že by už nechtěl být mladý a znovu zažít tu dřinu.

V čem vidíte jeho přednosti, že dokázal odehrát 1274 zápasů v NHL?

Jeho velkou předností je kolektivní cítění, má pokaždé větší radost z přihrávky na gól a výhry týmu, než ze vstřelené branky. Zároveň hodně dřel na trénincích i v zápasech a teď se mu to vrátilo.

Nemrzí Vás, že Bobbyho (vlastní americký pas) nemůžete sledovat, jak nastupuje za českou hokejovou reprezentaci?

Na to se těžko odpovídá, Bobbyho hodně zklamalo, když hrál za českou reprezentaci do 17 let a nevzali ho do Švédska, jelikož mu utekla sestra za hranice. Domnívám se že největší čest a význam pro něho má zisk Stanley Cupu. Syn chtěl být odmalička Američan, žít za oceánem a my jsme to také chtěli, v dětství se učil anglicky a tak má pro něj velkou cenu tamní tradice – Stanleyův pohár.

Co plánuje, až ukončí aktivní kariéru v NHL?

Nejprve se chce věnovat dceři, která se věnuje parkurovému skákání na koni a patří k nejlepším. Později by se chtěl stát politikem.

Jak vážné bylo jeho poslední zranění prstu?

V tu dobu jsme byli u něho, hráli proti Washingtonu a Bobby chtěl Ovečkinovi zabránit ve střele. Jenže golfový úder ruského hráče mu roztříštil malíček o jeho hokejku a prst mu lékaři chtěli původně amputovat. Po třech dnech ovšem našli v New Yorku nejlepšího specialistu na tyto zranění a ten mu dal malíček do pořádku.

Do kdy chce ještě hrát?

Bobby už uvažoval o konci své kariéry v létě. Nakonec ale přestoupil z Atlanty do New Jesrsey, kde zná dobře tamní prostředí, a tak počítám, že skončí letos nebo na konci příští sezony.

Až se příště setkáte, oslavíte jeho rekord?

V žádném případě, ani jeden z nás na oslavy tohoto druhu nejsme. Bobby je rodinný typ, největší radost by měl, kdyby mu dal trenér tři dny volna a mohl je strávit s rodinou.

Vizitka Roberta Holíka:

Jihlavského odchovance Roberta Holíka draftoval v roce 1989 v prvním kole jako desátého v pořadí Hartford, kde odehrál od svého příchodu v roce 1990 dvě sezony a pak byl vyměněn do New Jersey.


V dresu Devils strávil deset sezon, v letech 1995 a 2000 získal Stanleyův pohár a do svého osudového klubu se před touto sezonou vrátil poté, co dva roky odehrál v New Yorku Rangers a tři v Atlantě. Při výluce v NHL v sezoně 2004/05 Holík nikde nehrál.


Celkem nasbíral 742 bodů za 323 branek a 419 asistencí, což ho řadí mezi Čechy na druhé místo za Jágra. V zámoří přidal Holík ještě 138 utkání v play off a zaznamenal 58 bodů za 20 gólů a 38 přihrávek.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události