Sport

Oštěpařka Barbora Špotáková ovládla anketu Sportovec roku

Zdroj: TN.cz

Olympijská vítězka a světová rekordmanka porazila v dívčí válce střelkyni Kateřinu Emmons. Na třetím místě skončil běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Již od začátku slavnostního večera v pražském divadle Karlín bylo jasné, že by se musel stát zázrak, aby se Sportovcem roku 2009 nestala žena.

Souboj olympijské vítězky a světové rekordmanky Barbory Špotákové se zlatou a stříbrnou střelkyní z Pekingu Kateřinou Emmons nakonec dopadl lépe pro první z nich. Nejlepší světová oštěpařka dostala v hlasování 1778 bodů a o 278 porazila svoji soupeřku. "Těch ocenění už bylo tolik, že jsem z toho až unavená," prohlásila Špotáková po svém triumfu.

Podívejte se na zlatý olympijský hod Barbory Špotákové:

Špotáková: Povedlo se mi opravdu všechno

Anketu potřetí za sebou vyhrála žena. Předloni se z vítězství radovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a loni rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Špotáková měla v roce 2008 životní sezonu. Na olympiádě ve slavném závodu posledním hodem porazila ruskou soupeřku Marii Abakumovovou a vytvořila evropský rekord. Ten pak ve finále Grand Prix ve Stuttgartu vylepšila až na světové maximum 72,28 metru.

Podívejte se na světový rekord Barbory Špotákové:

"V sezoně se mi povedlo opravdu všechno, na co jsem sáhla, víc se udělat nedalo," uznala oštěpařka. Ankety jsou podle jejích slov ale jiná věc. "Je to bonus po sezoně. Najednou, když už člověk začne trénovat, přijde anketa, při níž si zavzpomínám, co se mi loni podařilo," řekla Špotáková.

Při vyhlašování ankety Atlet roku byla Špotáková nejprve třikrát sedmá, potom druhá a nakonec za loňský rok vyhrála. Stejnou posloupnost zažila také ve Sportovci roku. "Je to asi tak trochu osud," prohlásila po vítězství Špotáková.

Vítěz světového poháru Bauer bral bronz

S třetím místem se musel spokojit běžec na lyžích Lukáš Bauer, který v uplynulém roce ovládl Světový pohár a prestižní závod Tour de Ski. "Čekal jsem, že se v olympijském roce umístím hůř, takže jsem za třetí místo rád," poznamenal ke svému umístění Bauer.

Obhájkyně loňského prvenství rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na 5. místě. "Jsem strašně spokojená. Počítala jsem s tím, že v olympijském roce musí být medailisté z Pekingu," komentovala svoje umístěni Sáblíková, která momentálně bojuje na ME v holandském Heerenvenu.

Další umístění v kategorii jednotlivců: 4. David Kostelecký, 5. Martina Sáblíková, 6. Ondřej Synek, 7. Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek, 8. Roman Kreuziger, 9. Šárka Záhrobská, 10. Tomáš Verner

Kategorie sportovních týmů: 1. fotbalisté SK Slavia Praha, 2. fotbalisté ČR do 19 let, 3. hokejisté HC Slavia Praha