Hokej

NHL počesku aneb Hokej pod otevřeným nebem

Snad po vzoru NHL či KHL se i v Čechách vrací hokej na otevřená kluziště. A co víc, přírodní cestou se tu připravuje i led.

Ve 21. století to zní téměř neuvěřitelně, ale i dnes se hrají mistrovská utkání v ledním hokeji na přírodním ledě, kde místo rolby zaskakují metaři s hrably. "Povedlo se nám udělat přírodní led snad po pěti letech. Naposledy jsme tu hráli ještě krajský přebor,“ říká Zdeněk Peštál, trenér Sokola Brtnice, dnes účastníka okresního přeboru Jihlavska. V Brtnici se netradiční klání pod otevřeným nebem odehrálo.


Je jedenáct pod nulou a na ledě se rozmrazují hlavní protagonisté utkání. Hráči na sebe navlékají trička a svetry, pod helmy zkouší dostat kulichy. Do několika vrstev navíc se balí i rozhodčí. A přestože jde jen o okresní přebor, v pruhovaném nastupuje zkušený sudí Ladislav Vokurka, muž který ještě před pár lety pískal i finále hokejové extraligy. "Na přírodním ledě pod širým nebem jsem pískal snad před pětadvaceti lety,“ přiznává. Mráz prý ale tehdy byl ještě větší. "Mrzlo tak, že zamrzala píšťalka,“ směje se ostřílený hokejová arbitr.

Gólman mrznul, tak šel chytat za soupeře

Mráz nedělá dobře ani samotným hráčům. "Když jdu z ledu, tak nic nevidím, protože mi zamrzá plexisklo,“ stěžuje si jeden z hostů. Gólman domácí Brtnice se pro změnu kaboní, že je mu zima. "Nic na mě nejde, vůbec se nezahřeju.“ I proto si o přestávce oba týmy brankáře prohazují. Domácí si zahřeje, ten hostující si odpočine.


A zatímco na ledě padá i v krutém mrazu jeden gól za druhým, téměř stovka diváků se zahřívá horkým grogem. Rumu tu mají dost. I takový je hokej 21. století v České republice.

Dušan Vrbecký, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události