Fotbal

Collina byl zvolen nejlepším rozhodčím za posledních 20 let

Na italského sudího nemají ale nejlepší vzpomínky čeští fanoušci.

Nejlepším fotbalovým rozhodčím za posledních dvacet let je Ital Pierluigi Collina. Vyplývá to z výsledků ankety Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS), která od roku 1987 každoročně oceňuje nejlepšího sudího roku.


Po sečtení umístění ve všech ročnících se na prvním místě ocitl právě Collina, kterého IFFHS vyhlásila rozhodčím roku hned šestkrát po sobě v letech 1998 až 2003.

Češi "zařízl" na EURU

Na fotbalovém EURU 2000 v Nizozemí a Belgii se Collina stal největším nepřítelem českého národa. V úvodním vystoupení české reprezentace proti domácím Nizozemcům totiž odpískal v samotném závěru sporný pokutový kop pro Oranjes a o tomto momentu se dlouho vzrušeně diskutovalo. Záložník Jiří Němec tenkrát zatahal za dres v pokutovém území soupeře a po proměněné penaltě Češi přišli o všechny body. Nakonec se jim nepodařilo postoupit ze základní skupiny.Mezi elitou Slovák i Čech

Díky druhému místu za minulý rok se mezi desítku nejlepších rozhodčích dostal i slovenský sudí Luboš Michel, kterému připadla celkově sedmá příčka.


Mezi nejlepší osmdesátku se dostal i Vojtech Christov, který na mezinárodní scéně pískal mezi lety 1976 a 1990. Někdejší československý rozhodčí měl na kontě účast na mistrovstvích světa 1982 a 1986 a mistrovství Evropy 1984. V žebříčku IFFHS se dělí o 58. příčku.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události