Motorsport

Dakar: Macháček dojel druhý a vítězství má na dosah, Loprais v cíli poslední

Zdroj: oficiální zdroj

Český jezdec má v kategorii čtyřkolek více než dvouhodinový náskok před druhým Argentincem Patronellim.

Čtyřnásobný vítěz Rallye Dakar v kategorii čtyřkolek Josef Macháček obsadil v třinácté etapě slavné rallye znovu druhé místo, ale v soutěži stále vede. Český závodník nastoupí do závěrečné části závodu z pozice lídra a bude chtít navázat na titul z roku 2007.

V konečném pořadí kategorie čtyřkolek tak nedošlo ke změně ani po třinácté etapě, která byla kvůli vytrvalým dešťům v oblasti střediska La Rioja a Cordoby organizátory zkrácena a pozměněna. Český zástupce Josef Macháček dorazil do cíle v Cordobě druhý se ztrátou dvou minut na prvního Španěla Avendana, ale v průběžném pořadí je stále na vedoucí pozici. Největší rival jednapadesátiletého Čecha Argentinec Patronelli dojel se ztrátou 28 minut.

Nezměnil se ani lídr motocyklů

Ani mezi motocykly se průběžné pořadí nezměnilo. Čtvrté etapové vítězství v letošním ročníku závodu si sice připsal francouzský jezdec Cyril Despres, avšak celkové první místo si s náskokem téměř jedné a půl hodiny stále drží Španěl Marc Coma. Ten třináctou etapu označil za fyzicky náročnou.

Páteční etapa byla dost obtížná. Bylo to hodně fyzicky náročné," uvedl španělský závodník na oficiálních stránkách soutěže. Český jezdec Martin Macek skončil v etapě šestnáctý a v průběžném pořadí je devatenáctý.

Drama vrcholí mezi automobily

Nejdramatičtější závěr tak slibuje závod automobilů, v němž vedoucího Giniela de Villierse z JAR dělí od druhého Američana Marka Millera pouze dvě minuty a 20 sekund. Miller svého soka předčil jen o 15 vteřin, hned za De Villiersem dojel na devátém místě Miroslav Zapletal. Ten je celkově osmý.

Posádky měly původně jet na čas na 545 km dlouhém měřeném úseku, ten ale pořadatelé museli zkrátit na pouhých 220 km. Po nočním prudkém dešti totiž byla značná část trati nesjízdná. Peloton přejel po silnici až ke čtvrtému kontrolnímu bodu, teprve za ním se začalo závodit. Start etapy se tak posunul o plné čtyři hodiny.

Loprais klesl na osmé místo, Čagin už nevede

Posádka tatry Aleše Lopraise měla během páteční etapy Rallye Dakar problémy se spojkou. Ta trápila Lopraise během dne dvakrát. Kvůli její výměně během spojovacího úseku stihla posádka jeho tatry na poslední chvíli dorazit na start měřeného úseku, kde se však problém objevil znovu.

"Naštěstí start proběhl z kopce, takže jsme odjeli vlastní silou a ihned po startu se dali do práce. Provizorní oprava nám zabrala asi tři hodiny a po ní jsme se pomalu vydali na trať erzety, která byla skutečně nádherná. Jen tak tak jsme večer stihli po všech útrapách dorazit do cíle ještě před zavřením časové kontroly a pak provizorně do bivaku," uvedl na oficiálním webu svého týmu Loprais, jenž byl v pátek klasifikován jako poslední (52.) v soutěži kamionů.

Motocykly:
1. Despres (Fr./KTM) 2:33:35, 2. Coma (Šp./KTM) +1:45, 3. Fretigne (Fr./Yamaha) +2:36:12, 4. Viladoms (Šp./KTM) +2:37:27, 5. Casteu (Fr./KTM) +3:55 ... 16. MACEK (ČR/Yamaha) +13:29, 30. PABIŠKA (ČR/KTM) +20:19, 43. FRONĚK (ČR/KTM) +27:58.
Průběžné pořadí: 1. Coma 50:26:50, 2. Despres +1:28:03, 3. Fretigne +1:34:47, 4. Casteu +2:18:23, 5. Rodrigues +2:27:17... 19. MACEK +9:50:17, 41. FRONĚK +16:50:21, 55. PABIŠKA +24:17:36.

Čtyřkolky:
1. Avendano (Šp./Suzuki) 2:53:12, 2. MACHÁČEK (ČR/Yamaha) +2:12, 3. Deltrieu (Fr./Polaris) +2:49 ... 5. BRAŽINA (ČR/Yamaha) +13:31.
Průběžné pořadí: 1. MACHÁČEK, 2. Patronelli +2:20:20, 3. Sonik +7:20:15 ... 5. BRAŽINA +15:53:16.

Automobily:
1. Roma (Šp./Mitsubishi) 2:33:48, 2. Holowczyc (Pol./Nissan) -7:18, 3. Chicherit (Fr./BMW) -7:27, 4. Depping (Něm./Volkswagen) -10:00, 5. Novickij (Rus./BMW) -10:33, 6. Vigouroux (Fr./Hummer) -13:53, ...9. Zapletal (ČR/Mitsubishi) -17:18.
Průběžné pořadí: 1. De Villiers (JAR/Volkswagen) 46:35:14, 2. Miller (USA/Volkswagen) -2:20, 3. Gordon (USA/Hummer) -1:27:13, 4. Tollefsen (Nor./Nissan) -5:55:01, 5. Holowczyc -6:37:32, 6. Roma -7:27:08, ...8. Zapletal -10:52:26.

Kamiony:
1. Kabirov (Rus./Kamaz) 3:01:51, 2. G. De Rooy (Niz./GINAF) -2:12, 3. Echter (Něm./MAN) -2:36, 4. De Azevedo (Braz./Tatra) -2:47, 5. Čagin (Rus./Kamaz) -4:33, 6. Van Vliet (Niz./GINAF) -9:38, ...52. Loprais (ČR/Tatra) -2:18:58.
Průběžné pořadí: 1. Kabirov 47:44:50, 2. Čagin -3:00, 3. G. De Rooy -57:37, 4. Mardějev (Rus./Kamaz) -6:31:59, 5. Echter -7:18:14, 6. De Azevedo -8:19:52, ...8. Loprais -15:37:53.