Fotbal

Kauza přestupu Brazilce Kaká štve fotbalový svět

Kauza přestupu Brazilce Kaká štve fotbalový svět

Prezident asociace profesionálních fotbalistů Gordon Taylor nesouhlasí s megalomanskými nabídkami Manchesteru City.

Tento klub, který před sezonou koupila skupina arabských boháčů, přehazuje lopatou miliony liber, jako když stavební dělník háže písek do míchačky. Za technicky výborně vybaveného Brazilce Kaká z AC Milán nabízí už více než 100 milionů liber (skoro tři miliardy korun).


To se nelíbí šéfovi hráčské asociace, ostatní trenéři to považují za zbytečné mrhání peněz, kanonýr Torres mluví o nekoncepčnosti ze strany Citizens.

Taylor: Chce to strategii

"Je to hodně bizarní, když chce klub v době finanční krize zaplatit za hráče přes sto milionů liber,“ řekl prezident asociace profesionálních fotbalistů Gordon Taylor, který naznačil, co by současný fotbalový svět potřeboval. "Musíme připravit plán nebo nějaký program týkající se přestupové politiky, který by byl příkladem pro celý svět stejně jako je tomu v případě rasismu a podpory sociálně slabších komunit.“


Majitelé Manchesteru City už před novou sezonou přivedli do klubu hvězdného Robinha a ve vzduchu létala další zvučná jména. Jenže to už byl konec přestupního termínu a jednání skončila. Od 1. ledna už jsou ale zase rozhozeny přestupové sítě a největšími rybáři jsou opět boháči z týmu Citizens. Políčeno měli na Craiga Bellamyho z West Hamu a Santa Cruze z Blackburnu.


Jenže jednání shořela na přestupních sumách. "Je zajímavé, že Arabové za tyto hráče nabízeli několikrát menší částky. Když jejich současní zaměstnavatelé chtěli více, Manchester City ukončil jednání. A najednou se nebojí dát za jednoho hráče takovouto obří sumu,“ vysvětlil Taylor a položil řečnickou otázku směrem k trenérovi City Marku Hughesovi. "Může si koupit ty nejdražší hračky na světě, ale nebyl by štastnější, kdyby si koupil levnější, které by hrály stejně?"

Podle Torrese se nejvíc cení týmový úspěch, ne super kontrakty

Ve stejném duchu pokračoval i kanonýr Liverpoolu Fernando Torres. "Myslím si, že přestup Kaká do Manchesteru City by pro něj nebyl dobrou volbou a popravdě ani nechápu, že někdo za jednoho hráče nabídne přes 100 milionů liber,“ řekl Torres a stejně jako předseda asociace Torres přišel se zajímavým srovnáním.


"Můžete mít fantastické auto, skvělý dům, ale k čemu to je? I když budete mít nejlepší smlouvu ze všech fotbalistů na světě, až se v budoucnu ohlédnete zpátky, nikdy si neřeknete, vydělal jsem nejvíc. Budete vzpomínat na týmové úspěchy,“ odtajnil, že je pro něj úspěch týmu mnohem více než úspěch individuální. Jenže týmové triumfy u Citizens chybí. "Nejdřív by se měli snažit koncepčně vytvořit tým a teprve poté vhodně dokupovat hráče," radí obávaný kanonýr.

Politika Manchesteru City se nelíbí ani trenérům Arsenalu a Wiganu

"Pokud dají takovéto obrovské peníze za Kaká, jdou tím proti celému světu. My žijeme v reálném světě, oni zřejmě v nějakém jiném,“ řekl lodivod Arsenalu Arséne Wenger. "Utrácíme jen peníze, které vyděláme, je to jednoduché. Žijeme ze třech příjmů. Vstupné, sponzoři a televizní práva. Tohle tým City nedělá a pracuje s penězi, které nejsou jejich vlastní. Přeju jim hodně štěstí,“ dodal Wenger.


To trenér Wiganu Steve Bruce tvrdí, že tímto jednáním City odradí obyčejné fanoušky. "Krása našeho sportu je to, že pro lidi na ulici znamená fotbal víc, než cokoli jiného. Je pro ně težké najít 40 liber, aby se mohli podívat na zápas. Když si pak takový fanoušek přečte, že jeho klub koupí nějakou posilu za 100 milionů liber, musí být znechucen. Mimo jiné tento výdaj do budoucna určitě zvedne i cenu vstupenek a na to už prostě obyčejní lidé nebudou mít.“ zakončil.

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události