Hokej

Saku Koivu jako volný hráč nejspíš po 14 letech opustí Montreal

Finský kapitán hokejistů Montrealu Canadiens Saku Koivu nejspíš po 14 letech v létě změní klub.

Přiznal to v rozhovoru, který po vyřazení Montrealu z play off přinesl server soutěže nhl.com. Canadians prohráli sérii s Bostonem 0:4 a cesta vyřazovací částí tak pro tým, kde hrají i Češi Plekanec a Hamrlík, skončila.

Klubová věrnost. Montreal a finská reprezentace

Saku Koivu odehrál v dresu Canadiens 13 zámořských sezon, jen v ročníku 2004-05 při výluce hrál za své domovské TPS Turku. V kariéře tak vlastně poznal jen tři dresy – ke dvěma klubovým ještě finský reprezentační. Kromě finského útočníka se v létě stane nechráněnými volnými agenty dalších devět hráčů Montrealu. Podle Koiva nastal pro něho a jeho agenta Dona Baizleyho čas vyjednávat. „Pokud se nedomluvíme do 1. července, kdy se stanu volným hráčem, nemyslím si, že bych se vrátil do Montrealu,“ přiznal Saku Koivu po lékařské výstupní prohlídce po sezoně.

Volných hráčů bude hodně, mimo jiné i Robert Lang

"Ukončit kariéru v jednom týmu, by na jednu stranu bylo nádherné, ale teď je zbytečné spekulovat. Nevím, jaké jsou plány Montrealu. Taky já se musím poradit se svou rodinou a zvážit, co bude pro nás nejlepší.“ Kromě Koiva budou v podobné pozici i útočníci Alexej Kovaljov, Alex Tanguay, český veterán Robert Lang a Tom Kostopoulos, rovněž obránci Mike Komisarek, Mathieu Schneider, Francis Bouillon, Patrice Brisebois a Mathieu Dandenault.

Pokud jde o českého útočníka Roberta Langa, ten by podle všeho ve svých osmatřiceti letech neměl mít chuť zkoušet nový klub. Po letošním zranění achilovky se nejspíš bude chtít s Montrealem domluvit na nové smlouvě.

Někteří odborníci si myslí, že tolik hráčů, kteří mohou být v létě volní pro další kluby, mohlo pro Canadiens negativně ovlivnit závěr sezony. „Nemyslím si, že to bylo ideální pro závěr sezony,“ souhlasí generální manažer klubu Bob Gainey.

Reakce kapitána týmu, že se možná do Montrealu nevrátí, však zaskočila všechny. Naposledy, když byl nechráněným volným hráčem, podepsal před Olympijskými hrami v roce 2009 nový tříletý kontrakt. Nyní ho možná tlačí k odchodu rovněž nejasná situace kolem majitelů klubu. „Je tu spousta otázek, proto potřebuji čas, získat odstup a pak teprve přijmu rozhodnutí,“ přidal Koivu. „Může to být opravdu příjemný pocit vzbudit se 1. července a podívat se kolik a jaké týmy by si vás přály mít ve svém středu,“ naznačil opět možný odchod.

Čtyřiatřicetiletý Saku Antero Koivu odehrál v dresu Montrealu Canadiens za 13 sezon 791 utkání, ve kterých nasbíral 641 bod (191+450). V roce 1999 se stal prvním v Evropě narozeným hráčem, který se stal kapitánem týmu. V sezoně 2001-02 odehrál jen 3 zápasy, protože 6. září 2001 u něj lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin. V další sezoně se vrátil a ta byla jednou z nejúspěšnějších v jeho kariéře. V roce 1995 získal s Finskem zlatou medaili na MS. Jeho mladší bratr Mikko je kapitánem Minnesoty.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události