To, že zástupci rudých vozů z Maranella podali přihlášku na příští sezónu, neznamená, že přijali finanční stropy.
Zdálo se, že nekonečný příběh, ve kterém hlavní role hraje automobilová federace FIA s asociací týmů formule jedna FOTA, bude minimálně na příštích pár týdnů "dán k ledu“.
Opak je ale pravdou, protože šéf Ferrari Stefano Domenicali znovu vyhrožuje odchodem stále Ferrari z prestižního seriálu. "Naše přihláška neznamená to, že podporujeme platové stropy, to určitě ne,“ nechal se prvního června slyšet horkokrevný Ital. "Náš požadavek řídit se pravidly z roku 2009 znamená, že se žádným finančním stropem nepočítáme,“ dodal Domenicali.
"Dohoda o finančních stropech je neoficiální, diskuze musí probíhat dál. Ferrari podalo přihlášku, protože muselo stihnout oficiální termín, ale k dohodě o platových stropech nikdy nedošlo, je to jen spekulace," říká pro tn.cz komentátor závodů F1 Tomáš Richtr.
Jak je to vlastně možné?
Divíte se, jak je možné, že Ferrari znovu hrozí odchodem, i když došlo ke zdánlivé shodě a přiblížení obou znesvářených stran? Protože stáje si účast v šampionátu podmínily dvěma body.
Podle nich do 12. června musí být podepsána nová smlouva zahrnující podmínky existence formule 1, takzvaný Concorde Agreement. Jakmile bude podepsána, stáje se zaváží k působení v seriálu do roku 2012. Druhým požadavkem pak je, že stávající pravidla musí platit i v následující sezoně. A právě v tom je ten háček.
Richtr: Ferrari se zavázalo k respektování pravidel
Stávající pravidla totiž nic o finančních stropech neobsahují. A to je hlavní páka Ferrari na šéfa FIA Mosleyho. Finanční stropy by měly platit až od příští sezóny (i když Mosley souhlasil s jejich zvýšením), ale pokud je podmínkou Ferrari, že i příští sezónu se musí závodit dle stávajících podmínek, tak se celý spor znovu dostává do začarovaného kruhu. "Ale Mosley má navrch. Ferrari totiž podalo přihlášku, ve které se zavazuje, že bude respektovat pravidla F1. Jejich podmínka, že se má příští sezónu závodit podle letošních pravidel, tak může být zcela smetena ze stolu, protože si protiřečí s tím, co Ferrari podepsalo v přihlášce," vysvětluje pro tn.cz Tomáš Richtr.
Ale Ferrari chce dál tlačit a hrát svou hru, která brnká na Mosleyho nervy. Tomu odpovídá i vyjádření šéfa rudé stáje, kterého se žurnalisté zeptali, co by se stalo, pokud by nedošlo ke splnění podmínek Ferrari a ostatních týmů? "Všech devět přihlášek by bylo neplatných,“ uvedl rázně Domenicali.
Čekají nás tak další dny a hodiny strávené u vyjednávacího stolu. To potvrzuje i šéf Toyoty John Howett, který si myslí, že diskuze o finančních stropech není na pořadu dne. "Hodně z nás (z asiociace FOTA – pozn.red.) si myslí, že pokud nebudou splněny naše podmínky, budeme muset zvážit jiné alternativy,“ podpořil nepřímo požadavky Ferrari.
"Sám jsem hodně zvědavý na polovinu června, kdy FIA oficiálně vyhlásí, které stáje se zúčastní příští sezóny. Klidně může dojít k tomu, že na startu se objeví pouze stáj Williams, která podala řádnou přihlášku bez podmínek, Ferrari a nové stáje," zvedá varovný prst Richtr.