První a možná poslední zápas Františka Straky na lavičce české reprezentace rozhodl kanonýr Tomáš Necid.
Favorizovaní Češi porazili fotbalového trpaslíka Maltu 1:0 gólem Tomáše Necida ze 77. minuty. Kanonýr ruského klubu CSKA Moskva se prosadil parádní střelou z voleje. Ta mířila pod břevno hostující branky a střídající gólman Malty Muscat byl na ni krátký.
Na rozhodující trefu Tomáše Necida se podívejte na videu:
Premiéru a s velkou pravděpodobností i derniéru na lavičce reprezentace si odbyl kouč František Straka. O jeho budoucnosti u národního týmu rozhodne až nová fotbalová vláda, která by měla být známa na konci června. Vyhlášený motivátor nominoval na přípravné utkání v Jablonci s Maltou velmi nezkušený tým a do základní sestavy postavil dokonce sedm úplných nováčků.
V útoku překvapivě Magera, v brance skvělý Grigar
Jen na lavičce zůstal Radek Šírl, v útoku dostal před ostřílenějším a domácím Davidem Lafatou přednost rumunský krajánek Magera. Vedle něj na hrotu nastoupil Tomáš Necid, který byl spolu s brankářem Grigarem nejlepším českým hráčem v prvním poločase.
Po dlouhé mezihře stál konec prvního poločasu opět za to
Na dva skvělé zákroky Grigara proti nebezpečnému Bogdanovičovi odpověděli domácí akcí Necida a následnou střelou doprostřed branky v podání Filla. Poté na dlouhé minuty mohli diváci v ochozech jabloneckého stadionu probírat novinky z osobního života, protože na trávníku se po fotbalové stránce nic zajímavého nedělo. Posledních deset minut prvního poločasu už ale opět stálo za to.
V 35. minutě pálil po chybě debutanta Šimůnka Cohen, ale Grigar byl opět na svém místě. Za minutu se na druhé straně domácí marně dožadovali odpískání penalty po dravém průniku Necida, hlavní arbitr rozhodl správně. Vzápětí se bez přípravy do centru nohou opřel Kolář, míč z jeho kopačky ale přeletěl branku Malty. Ve 38. minutě se Necid konečně prosadil, radost mu ale zkazil zdvižený praporek asistenta rozhodčího. A když se Grigar znovu vyznamenal proti Bogdanovičovi, šly oba celky do kabin za bezbrankového stavu.
Šimůnek jako vítěz bundesligy neoslnil
František Straka udělal o poločasu hned pět změn. Na hřiště přišli Zlámal, Pudil, Šírl, Limberský a Lafata, kteří nahradili pětici Grigar, Kadlec, Fillo, Magera a Černý. Zejména záložník belgického Genku Pudil vlétl na hřiště jako vichřice a jeho dělovku z dálky jen s velkou námahou vytěsnil mimo tři tyče gólman Malty.
Do vedení ale mohl jít také soupeř. V 57. minutě se vyznamenal i druhý český brankář Zlámal, který si poradil se samostatným nájezdem soupeře. Po druhé velké hrubce stopera čerstvých vítězů bundesligy z Wolfsburgu Jana Šimůnka čarovala jednička Liberce znovu, tentokrát jí pomohlo i špatné řešení ideální situace ze strany maltského útočníka.
Necid si vytoužený gól nakonec vydřel
V 71. minutě se do další “tutovky“ dostal Tomáš Necid, pohodlnou dorážku nikým neatakován ale poslal trestuhodně nad. O další čtyři minuty později útočník ruského CSKA neuspěl ani volejem z malého vápna a mohl si ukroutit hlavu. V 77. minutě si už ale spravil chuť, když mu Limberského centr sklepl ve výborné formě hrající Hubník a mladá puška tentokrát ranou bez přípravy pověsila míč přesně pod břevno.
Do konce zápasu se ještě dvakrát pokusil prosadit Limberský - jednou střelou, podruhé špatně sehraným divadlem v pokutovém území. Na hubené výhře českého celku 1:0 se už ale do závěrečného hvizdu nic nezměnilo.
Česká republika - Malta 1:0 (0:0)
Branka: 77. Necid. Rozhodčí: Fautrel - Gringore, Benech (všichni Francie). ŽK: Limberský - E. Muscat, Agius. Diváci: 6019.
Sestavy:
Česká republika: Grigar (46. Zlámal) - Hubník, Šimůnek, Brabec (52. Klein), Kadlec (46. Šírl) - Fillo (46. Limberský), Kolář, Hübschman, Černý (46. Pudil) - Magera (46. Lafata), Necid.
Malta: Hogg (46. M. Muscat) - E. Muscat (46. Sammut), Dimech, Caruana (46. Agius), Bajada - A. Muscat, Schembri (76. Pace), Hutchinson, Fenech (71. Azzopardi), Cohen (46. Briffa) - Bogdanovic.