APLIKACE TN.CZ
Motorsport

Bude o startovním roštu F1 rozhodovat český policista? Hamilton se bouří

Vedení Mezinárodní automobilové federace FIA chce odebírat pilotům F1 superlicence za prohřešky v civilním provozu.

Vrcholní činovníci světového motorismu přišli s návrhem, dle nějž by po vážném porušení pravidel silničního provozu mohla být odebrána pilotovi formule 1 tzv. superlicence, nebo-li povolení ke startu v nejsledovanějším seriálu rychlých kol. Proti tomuto plánu se nasupeně postavil Lewis Hamilton, který je, světe div se, svými eskapádami v civilním provozu už neblaze proslulý.
 

Když se potrefená husa ozve...
 

"Děti k nám vzhlíží a myslí si, že jsme téměř superhrdinové, ale i Superman má své slabé stránky. K bezpečnosti silničního provozu přispívám jak jen můžu, a dělá to čím dál víc jezdců, což je správné. Ale co děláme ve svém soukromém životě, je náš soukromý život. Nakonec jsme jen lidé," uvedl pilot stáje McLaren.

"FIA, nebo kdo dělá pravidla, také dělá chyby. Jsem si jistý, že předseda FIA Jean Todt také někdy dostal pokutu za překročení povolené rychlosti. Všichni děláme chyby a v životě se učíme. Aby někdo dostal za tyto chyby mnohem větší trest než ostatní... Mělo by to být férové, stejné pro všechny," rozčiloval se muž, který se během své kariéry ve formuli 1 dopustil už minimálně tří vážných dopravních přestupků mimo závodní okruh.
 

Baroš by jej s přehledem porazil
 

Pilot stáje McLaren se nejprve v roce 2007 pokusil překonat rychlostní rekord českého fotbalisty Milana Baroše na francouzských silnicích, svým výkonem 196 km/h ale za maximem útočníka tureckého Galatasaraye s hodnotou 271 km/h zaostal až trapně.
 

O dva roky později Hamilton přehlédl stopku ve Švýcarsku a naboural jiné vozidlo. Takovou nepozornost, hodnou tak možná věčného žáka autoškoly, ale zcela jasně vysvětlují Britova komická slova, která ovšem odříkal s kamennou tváří: "Když jedu domů z letiště, vždy využívám tempomat. Je to nejbezpečnější způsob, jak nepřekročit povolenou rychlost, protože nemůžete neustále sledovat tachometr." Schválně zkuste tuto výmluvu použít až vás zastaví silniční kontrola.
 

V minulém roce mu pak ještě v rámci víkendu při Velké ceně Austrálie zabavili u protinožců automobil poté, co protočil kola při rozjezdu na semaforu. Tím nejen vyděsil ostatní účastníky silničního provozu, ale porušil také tamní vyhlášku.
 

Životní šance pro české policisty
 

Hamiltonova kritika je o to paradoxnější, že právě množící se incidenty jezdců mimo závodní okruhy byly tím, co donutilo vedení Mezinárodní automobilové federace FIA k myšlence znemožnit takovým hříšníkům řídit nejrychlejší závodní vozy planety.

Pokud celou myšlenku dotáhneme do extrému, může se tedy stát, že až třeba takový sedminásobný mistr světa Michael Schumacher zabrousí při jedné z odpoledních vyjížděk na naše území a hlídka české policie mu naměří v obci o 20 km/h víc, než je u nás povoleno, půjde tak vlastně o jeho definitivní derniéru ve formuli 1.
 

Ač se zdá nápad FIA z určitého úhlu pohledu jako tragikomický a některé hvězdy s černým svědomím se proti němu bouří, pro jiné se nejedná o nic nepochopitelného. "Měli bychom jít vzorem, a přesně o to se snažíme," uvedl například na adresu připravovaného pravidla úřadující mistr světa a Hamiltonův stájový kolega Jenson Button.

dfk, TN.cz

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Důležité Události