APLIKACE TN.CZ
Sport

Sjezdař Zika a snowboardistka Koukalova vybojovali zlato na univerziádě

Sjezdař Zika a snowboardistka Koukalova vybojovali zlato na univerziádě
Zdroj: Oficiální zdroj

Čeští reprezentanti Adam Zika a Klára Koukalová získali na univerziádě v tureckém Erzurumu zlaté medaile v super G, resp. snowboardkrosu.

Jednadvacetiletý student pražské Vysoké školy ekonomické Zika se výborně vyrovnal s náročnou tratí i přesto, že to byl jeho letošní vůbec první závod v superobřím slalomu. Zika triumfoval před Švédem Calle Lindhem a Bernhardem Grafem z Rakouska. Super-G žen vyhrála Američanka Katie Hartmanová.
 

"Adam v podstatě rok nestál na závodních lyžích pro super-G a moc jsme tuhle disciplínu netrénovali. Dnes ale předvedl velmi čistou jízdu, díky níž například porazil v pořadí třetího Rakušana Grafa, který byl před pár dny právě v super-G dvakrát na stupních vítězů v Evropském poháru," uvedl otec a trenér Adama Pavel Zika.
 

Zika navázal svým zlatem na předchozí česká sjezdařská prvenství na zimních univerziádách. V minulých letech dokázali triumfovat Lucie Hrstková-Pešánová, Petr Záhrobský nebo Filip Trejbal.
 

Koukalová bojovala i za zraněného přítele
 

Pro studentku ekonomie Koukalovou, která se vítězství dočkala při svém čtvrtém univerziádním startu, je výsledek o to cennější, že ho dosáhla v nepříjemné životní situaci. Její dlouholetý přítel Václav Havlík, také snowboardkrosový reprezentant, leží od čtvrtka na jednotce intenzivní péče v Erzurumu.
 

Při testování trati upadl, zranil si mozkový kmen a jen omezeně komunikuje s okolím. Jeho stav je však stabilizovaný, není v ohrožení života. "Nedělní finále pro mě bylo strašný boj. Ani ne tak na trati, jako v hlavě,“ uvedla Koukalová.
 

"V sobotu jsem byla za Vaškem v nemocnici, abych mu pomohla. A přiznám se, plakala jsem. O to víc jsem musela v neděli bojovat, protože téměř v každém okamžiku jsem na něj myslela.“
 

Koukalová se hned po slavnostním ceremoniálu přestěhuje z univerziádní vesnice do nemocnice ke svému příteli, protože by ho měli přeložit na standardní pokoj.
 
"Věřím, že pak už bude vše lepší a že do konce univerziády se jeho stav zlepší tak, že bude schopen převozu do Čech,“ řekl Koukalová, která zvažuje, že pokud by nastaly komplikace, neodcestuje začátkem února do Korejské republiky k dalším závodům Světového poháru.
 
"Pokud by to Vaškův stav vyžadoval, samozřejmě tady zůstanu,“ doplnila snowboardkrosařka, která byla loni na univerziádě druhá, předtím čtvrtá a pátá.
 
Jednoduchou cestu k medaili neměla ani Krejčová. Při ranním tréninku upadla na hlavu, ocitla se v bezvědomí a vůbec si nepamatuje převoz na skútru. Přesto se na start závodu postavila. Dokonce vyhrála čtvrtfinále i semifinále.
 
"Asi jsem byla dost odbržděná a vůbec ne nervózní,“ popsala s nadsázkou své rozpoložení. Třetím místem byla nakonec zklamaná. "Vyhrála jsem kvalifikaci, i v neděli se mi dařilo. Myslela jsem si, že budu aspoň druhá. Škoda. Ale aspoň mám medaili,“ těšilo ji.
 
Zimní univerziáda - Erzurum (Tur.):

Super-G - muži: 1. ZIKA (ČR) 1:06,88, 2. Lindh (Švéd.) 1:07,08, 3. Graf (Rak.) 1:07,14, .... 5. BERNDT (ČR) 1:07,88.
 

Ženy: 1. Hartmanová (USA) 1:11,26, .... 7. KŘÍŽOVÁ (ČR) 1:12,21.
 

Snowboardkros - ženy: 1. KOUKALOVÁ (ČR), 2. Chapototová (Fr.), 3. KREJČOVÁ (ČR).

 
Muži: 1. Schad (Něm.), 2. Visintin (It.), 3. Raimo (It.), ...8. E. NOVÁK, 12. J. NOVÁK, 18. JELÍNEK (všichni ČR).

tn.cz / Mediafax

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Důležité Události