Hokejisté Vancouveru zvítězili doma nad San Jose 3:2, když rozhodující branku vstřelil v polovině druhého prodloužení Kevin Bieksa, a jako první si zajistili postup do finále.
Vancouver vedl až do poloviny základní hrací doby po trefě Alexandreho Burrowse, který skóroval díky 18. asistenci Henrika Sedina v letošním play-off. Hosté ale nejprve zásluhou Patricka Marleaua vyrovnali a 24 vteřin po začátku třetí dvacetiminutovky skóre otočil Devin Setoguchi.
San Jose hájilo hubený náskok až do 60. minuty, 14 vteřin před koncem třetí části však po další Sedinově nahrávce vyrovnal Ryan Kesler a zajistil prodloužení. Vancouver poslal do finále v 91. minutě Kevin Bieksa, který po nečekaném odrazu kotouče překvapil gólmana Anttiho Niemiho, a jeho tým potřetí v historii postoupil do finále Stanleyova poháru. Kromě střelce vítězné branky se stal hrdinou brankář Roberto Luongo, který chytil 54 střel.
Vancouver si musí počkat na jméno finálového protivníka. Ve druhém semifinále vede Boston nad Tampou Bay 3:2 na zápasy a v noci na čtvrtek může na ledě soupeře rozhodnout o postupu. Pokud by se to hráčům Bruins podařilo, zahráli si by si o slavnou trofej poprvé od roku 1990.
Stanleyův pohár, finále Západní konference:
Vancouver Canucks - San Jose Sharks 3:2 po prodl (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0), konečný stav série 4:1
Branky: 9. Burrows, 60. Kesler, 91. Bieksa - 30. Marleau, 41. Setoguchi. Střely na branku: 34:56. Diváci: 18 860.
Brankáři: Luongo - Niemi.