Oba patří mezi nesmrtelné sportovní legendy a oba se výrazně podepsali pod nejvýraznější úspěch českého hokeje, zisk zlatých medailí z olympijských her v Naganu. Od středy bude mít Jaromír Jágr s Dominikem Haškem společnou i další věc, stejně jako on bude patřit mezi čtyřicátníky.
"Jardovi přeji hlavně hodně zdraví, a aby i nadále byl úspěšný jako doteď," řekl Mediafaxu Hašek, který na Jágra často narážel v zámořské NHL. A byly z toho nezapomenutelné souboje. "Jelikož jsme s Jardou v jednom týmu moc turnajů neodehráli, můžu na něj vzpomínat víc jako na soupeře než spoluhráče. Určitě to byl, když ne nejlepší, tak jeden ze tří nejlepších hokejistů, proti kterým jsem kdy hrál. Kdykoli jsem proti němu nastoupil, musel jsem si na něj dávat dobrý pozor," uvedl pardubický rodák.
Z každého jeho slova je cítit, že si forvarda s číslem 68 na dresu náležitě cení. "Takového hráče chce mít v mužstvu každý. Navíc za ty roky neuvěřitelně vyspěl po všech stránkách, je to obrovská hokejová i lidská osobnost," poukázal někdejší nejlepší brankář světa.
On i Jágr by mohli dávat rady na dlouhověkost. Vždyť sedmačtyřicetiletý Hašek ještě loni hájil barvy ruského Spartaku Moskva. "Pro útočníka je však hrát v pozdním věku ještě těžší než pro kteréhokoli jiného hráče. On prostě před tu branku jít musí a tam i u mantinelu absolvuje spoustu nárazů, kterým se potřebuje umět bránit. Musí na to být stavěný a chytrý, musí mít perfektní přehled o hře a vědět, kam se vydat a kam ne. To všechno Jarda má. Hráči po něm jdou, ale jak se říká, on má ty oči a ví, co může očekávat. Dokáže se těm střetům vyhnout," pochválil ho Hašek.
"Úplně hlavní ale je, že musí hokej hrozně milovat. Proto pořád hraje a je takhle výborný," dodal šestinásobný držitel Vezina Trophy a dvojnásobný vítěz Stanleyho poháru. I když stále zvažuje, že se po roční pauze v létě k hokeji opět vrátí, závod s Jágrem, kdo vydrží hrát déle, prý rozhodně neplánuje. "To určitě ne. On má v tomhle směru ještě co dohánět," rozesmál se Hašek.