Hokej

Legendární hokejista Lemieux má v Pittsburghu svou sochu

Bývalý kapitán a nynější majitel hokejistů Pittsburghu Penguins Mario Lemieux má v blízkosti tamní haly svou vlastní sochu.

Její autor Bruce Wolf zachytil Lemieuxe v gólové akci, v níž se vyhnul dvěma obráncům New York Islanders a prostřelil gólmana Kelyho Hrudeyho.
 

Šestačtyřicetiletý Lemieux je v Pittsburghu ikonou. Klub ho draftoval už v roce 1984 a produktivní útočník už během své bohaté kariéry působiště nezměnil. Lemieux dovedl tým k zisku dvou Stanley Cupů, šestkrát ovládl kanadské bodování soutěže a třikrát se radoval ze zisku Hart Trophy. Byl také členem zlatého kanadského olympijského týmu z roku 2002. Jeden z nejlepších hráčů všech dob si však na okamžik, v němž je na soše zachycený, vůbec nepamatuje.
 

Ovšem samotného díla, které stojí před halou Consol Energy Center, si Lemieux velmi váží. "Je to mimořádný okamžik mého života. Je to úžasné pro mě samotného, mou rodinu či příznivce, kteří se mnou procházeli mojí kariéru," podotkl Lemieux. Ten vinou zdravotních problémů neodehrál v základní části nejslavnější soutěže světa ani tisíc zápasů, přesto nasbíral neuvěřitelný počet 1723 kanadských bodů. "Za ta léta jsem vynechal opravdu hodně sezon. Kdo ví, kam až by to číslo došlo, kdybych odehrál všechno," uzavřela hokejová legenda.

Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události