Nadhazovač San Francisco Giants Guillermo Mota byl po nálezu zakázané látky vedením Major League Baseball potrestán zastavením činnosti na 100 zápasů.
Mota je třetím hráčem soutěže, který byl potrestán za pozitivní dopingový test podruhé v kariéře.
Guillermo Mota už má za sebou jeden dopingový případ, v roce 2006, když ještě působil v New Yorku Mets, dostal za pozitivní nález zastavení činnosti na 50 utkání. Poté, co mu trest vypršel, s ním ale Mets ještě podepsali další roční kontrakt.
V roce 2008 zkušený nadhazovač odešel do Milwaukee a přes Los Angeles Dodgers se dostal až do San Francisca. V Giants načal třetí sezonu, hned na začátku ale opět neprošel dopingovými testy. V zámořské MLB ale za druhý dopingový nález konec kariéry nehrozí. Tentokrát Motovi vyměřila komise jen trest na 100 utkání.
"Nebudeme ho mít nějaký čas k dispozici. Stalo se a musíme jít dál," konstatoval jen manažer týmu Bruce Bochy před startem série s konkurenčními Los Angeles Dodgers. "Když se dostaneme do situace, že budeme potřebovat nadhazovače, tak budeme muset udělat změnu. Ale v současné době máme asi 11 možností, koho poslat na hřiště," neláme si hlavu Bochy.
Osmatřicetiletý Mota obhajoval své provinění tím, že látka se dostala do jeho těla díky dětskému sirupu proti kašli. "Hráči jsou zodpovědní za to, co se najde v jejich tělech, ale dostat zastavení činnosti na 100 zápasů kvůli léku proti kašli, je hrozné a nespravedlivé. Našly se jen stopové prvky, tenhle trest neodráží záměr drogové prevence," hájí svého klienta Katz.